Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Schody i balustrady

Znalezione pozycje: 27

Bez schodów nie wejdziemy na piętro, ani nie zejdziemy do piwnicy. To ważny i bardzo często używany trakt między kondygnacjami domu. Obecnie projektuje się go tak, żeby był nie tylko bezpieczny i wygodny, lecz również dekorował przestrzeń.

Czytaj więcej
Schody i balustrady

Bez schodów nie wejdziemy na piętro, ani nie zejdziemy do piwnicy. To ważny i bardzo często używany trakt między kondygnacjami domu. Obecnie projektuje się go tak, żeby był nie tylko bezpieczny i wygodny, lecz również dekorował przestrzeń.

Zaprojektowanie schodów uważa się za trudne zadanie architektoniczne. Nie bez przyczyny. Ich kształt decyduje o ilości zajmowanego miejsca i o wygodzie użytkowania. Natomiast ich wykończenie wpływa na wygląd, bezpieczeństwo i codzienną pielęgnację. Planując schody i balustradę, trzeba jeszcze pogodzić uwarunkowania przestrzenne konkretnego budynku, możliwości seniorów i dzieci, wystrój pomieszczeń i gust mieszkańców, czyli tak naprawdę połączyć w jednej konstrukcji ogrom szczegółów nie tylko technicznych.

SCHODY - CO W TRENDACH?

Lokalizacja i wygląd schodów, podobnie jak wszystkie inne elementy domu, podlegają modzie i postępowi technologicznemu.

Dawniej umieszczano je w oddzielonej klatce schodowej, ewentualnie w holu. Dziś autorzy projektów, zgodnie z modą i zapotrzebowaniem większości klientów, czynią zabiegi ograniczające przestrzenie komunikacyjne i przeważnie planują schody w centralnym miejscu budynku, czyli w salonie.

Wcześniej zazwyczaj wylewano je z żelbetu, uznając za element ognioodporny, trwały i tani do wykonania. W nowoczesnych projektach unika się stawiania tak masywnej konstrukcji, a stosuje wersje lekkie i bardziej finezyjne, np. ze stali, drewna. Przywiązuje się większą wagę do kształtu i wykończenia, bo architekci i inwestorzy coraz częściej traktują schody jak designerski element domowej przestrzeni. Oczywiście nie zapominają o uwzględnieniu, obwarowanych przepisami budowlanymi albo po prostu zalecanych, wymiarów schodów i balustrady.

UWAGA NA WYMIARY SCHODÓW

Kształt i rozmiar schodów oraz sąsiadującej z nimi balustrady wpływa na jakość poruszania się domowników w górę i w dół między kondygnacjami. Waży również na wygodzie przenoszenia mebli i rozmaitych przedmiotów o dużych gabarytach i ciężarze. Z tego powodu biegi schodów nie mogą być zbyt strome, ani za wąskie.

Szerokość biegu. Według obowiązujących przepisów minimalna szerokość biegów i spoczników między nimi wynosi - 80 cm. Słowo minimalna jest tu kluczowe. Praktyka pokazuje, że 80 cm to zdecydowanie za mało do wystawienia biegowi oceny - komfortowy w codziennym użytkowaniu. Dwie osoby mogą się swobodnie minąć na schodach dopiero wtedy, gdy szer. stopni wynosi 100-120 cm. Naturalnie wygodniej nosi się również wtedy sprzęt domowy.

Stopnie. Są najwygodniejsze, jeśli mają wys. 16-17 cm i gł. 28-30 cm. Zgodnie z przepisami maksymalna wysokość to zaś 19 cm (20 dla schodów piwnicznych i strychowych). Powinny przy tym odpowiadać typowej długości kroku. Dlatego muszą spełniać warunek opisany wzorem:
2h + s = 60 ÷ 65 cm,
gdzie:
h - wysokość stopni;
s - głębokość stopni.

Balustrada. Może być dowolna - drewniana, stalowa, szklana, mieszana, kurtynowa, ażurowa, pełna - byleby miała wysokość nie mniejszą niż 90 cm (tak mówią przepisy budowlane) oraz stanowiła bezpieczne wykończenie schodów. O to musi zadbać projektant. Rodzice małych dzieci powinni dodatkowo poprosić o odpowiednie wypełnienie balustrady.

W trosce o bezpieczeństwo maluchów, między stalowymi słupkami lub drewnianymi tralkami trzeba zachować odległość mniejszą niż 12 cm, gdyż wtedy nie włożą głowy pomiędzy elementy składowe balustrady. Lepiej też unikać form poziomych, które umożliwią wspinanie. Aby ułatwić dzieciom i seniorom korzystanie ze schodów, warto zamontować na wys. 75 cm dodatkowy pochwyt. Głównym - zwieńcza się balustradę na wys. 90-100 cm.

Klatka schodowa. Średnio zajmuje powierzchnię 10 m2, natomiast same schody w salonie tylko 5-7 m2. W małych budynkach oszczędność miejsca może być priorytetem.

ZALETY I WADY RÓŻNYCH LOKALIZACJI SCHODÓW

Skoro architekci coraz częściej umieszczają schody w otwartej strefie dziennej, hołdując obecnym trendom, albo po prostu kierując się chęcią ograniczenia przestrzeni komunikacyjnej, warto przyjrzeć się bliżej takiemu rozwiązaniu. Po stronie zalet można zapisać fakt, że lokalizacja schodów w centrum domu umożliwia skrócenie do niezbędnego minimum innych traktów komunikacyjnych na wszystkich kondygnacjach. Natomiast ciekawy wygląd nowoczesnych schodów w wielu przypadkach jest stałą ozdobą pomieszczeń.

Hurraoptymizm związany z wykonaniem schodów w salonie powściągają wady takiego rozwiązania. Pierwsza to przekształcenie reprezentacyjnej strefy w szlak komunikacyjny w przeróżne strony. Druga - przenoszenie się dźwięków przez otwór w stropie (jeśli wśród domowników są dzieci lub seniorzy, przyjmowanie gości, a nawet zwykłe oglądanie telewizji w salonie, może im przeszkadzać w wypoczynku i śnie). Trzecia - ograniczenia w ustawianiu mebli i sprzętów, ponieważ schodom trzeba zapewnić swobodny dostęp. Czwarta - strata przestrzeni pod biegiem schodowym (trudno ją funkcjonalnie zagospodarować).

Wady schodów w salonie sprawiają, że niektórzy inwestorzy wolą lokalizację klasyczną, czyli w oddzielnej klatce albo holu. Klatka schodowa (całkowicie lub częściowo obudowana) jest dobra szczególnie w domach wielokondygnacyjnych.

RODZAJE SCHODÓW

O ilości zajmowanego miejsca i o wygodzie użytkowania głównie decyduje kształt schodów.

W domach jednorodzinnych często stawia się schody jednobiegowe, bowiem mają prosty kształt i zajmują mało przestrzeni. Są tanie i łatwe do wykonania, dobrze się po nich wnosi długie i ciężkie przedmioty. Bywają jednak męczące dla dzieci i seniorów z powodu dużej ilości stopni bez spocznika. Konstrukcja może być ażurowa, albo pełna. Odmianą ażurowej są schody drabiniaste, składające się z dwóch policzków w formie belek, do których przytwierdza się stopnice. Na strychu sprawdzają się modele składane, które można całkowicie złożyć i schować w kasecie zamontowanej w suficie (wtedy nie zajmują miejsca np. w holu na piętrze).

Dwubiegowe cieszą się popularnością, ponieważ między dwoma krótkimi biegami znajduje się spocznik i zabierają niewiele przestrzeni. Schody zabiegowe i spiralne oszczędzają wprawdzie miejsce, ale poruszanie się po nich jest niewygodne, z powodu zmiennej szerokości stopni. Wiele spiralnych modeli schodów można kupić w gotowych elementach do samodzielnego montażu. Schody trójbiegowe z dwoma spocznikami wznosi się w dużych holach, albo w budynkach z wysokimi kondygnacjami.

RODZAJE KONSTRUKCJI SCHODÓW

W domach jednorodzinnych powszechne są następujące typy konstrukcji:

  • płytowa - murarze wylewają z żelbetu nośną płytę i formują w jej górnej powierzchni stopnie;

  • wspornikowa - stosuje się ją, jeśli chce się zakotwiczyć bieg schodów lub jego pojedyncze stopnie tylko z jednej strony w ścianie nośnej;

  • na pojedynczej nośnej belce biegowej - belkę ze stali albo drewna prowadzi się od dołu, pośrodku szerokości stopni;

  • na dwóch belkach biegowych - belki nośne umieszcza się przy bocznych krawędziach stopni;

  • policzkowa - bieg schodów to dwie belki nośne (np. o gr. 5 cm i wysokości 30 cm) ze stopniami pomiędzy nimi.

SCHODY NA KLASYCZNEJ KONSTRUKCJI ŻELBETOWEJ

Konstrukcje z żelbetu są stabilne, wytrzymałe, tanie i schodom można nadać dowolne kształty. Wylewa się je na etapie stanu surowego. Najpopularniejszą metodą jest wylanie konstrukcji z betonu w szalunku z desek i ułożenie w niej zbrojenia. Metoda jest tym uciążliwsza, im bardziej skomplikowane kształty mają schody. Koniecznie należy odpowiednio zaprojektować rozmiar i proporcje schodów, gdyż zbyt przysadziste nie będą dekoracją domu. Zbrojenie schodów wykonuje się i łączy ze zbrojeniem stropu, zgodnie ze wskazaniami zawartymi w projekcie budynku.

Do wykończenia stosuje się różnorakie materiały. Podniebienie, czyli spodnią płaszczyznę nachylonego biegu, najczęściej się tynkuje i maluje. Podstopnice ulegają szybko zabrudzeniu, więc warto je obudować tworzywem łatwym do umycia, np. konglomeratem. Stopnice wymagają materiału odpornego na ścieranie, trwałego i antypoślizgowego. Dobrze sprawdzają się: twardy kamień, konglomerat, gres i klinkier.

Z drewna stosuje się twarde gatunki krajowego (dąb, buk, grab), albo egzotycznego, a stopnice wykonuje metodą klejenia warstwowego. Lite drewno ulega paczeniu, zaś miękkie gatunki, tj. sosna i świerk - wycieraniu. Stopnice z drewna należy zabezpieczyć twardą i antypoślizgową powłoką (np. dwuskładnikowym lakierem). Ale nawet takie warstwy ochronne z czasem rysują się i wycierają, zatem stopnice, jako najsłabszy element, najszybciej wymagają remontu.

SCHODY Z DREWNA I METALU

Takie schody stawia się w wykończonych pomieszczeniach. Drewno i konstrukcja policzkowa to klasyczna, lecz już nieco ograna para. Nowocześniejszym rozwiązaniem są schody dywanowe, które z jednej strony przytwierdza się do ściany na stalowe wsporniki, a na zewnątrz montuje lekką balustradę z metalu lub ze szkła. Wyraźny kształt grubych stopnic i podstopnic z drewna, unoszący się jakby w powietrzu, "rysuje" w przestrzeni intrygujący obraz. Dlatego właściciele domów tak chętnie je stosują.

Zaletami konstrukcji z metalu są lekki wygląd i niewielki ciężar. Jeśli schodów nie wykonano ze stali nierdzewnej, elementy trzeba zabezpieczyć farbą proszkową. Ze stalą dobrze komponują się stopnice z blachy nierdzewnej oraz klejonego warstwowo drewna, bądź szkła.

SCHODY Z GOTOWYCH ELEMENTÓW

Najczęściej są to schody kręcone, zabiegowe i jednobiegowe. Średnica modeli kręconych zwykle nie przekracza 2 m, więc nadają się do małego salonu i holu. Składają się z elementów nośnych (na ogół ze stali), stopni, balustrady. Podstawę i wierzchołek przytwierdza się do stropów. Schody modułowe można kupić w hipermarketach budowlanych w wersji całkowicie wykończonej albo do samodzielnego pomalowania.

Lilianna Jampolska

Ostatnio dodane produkty
Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny