Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Licznik odwiedzin: 88836

"LŁ" Sp. z o.o. sp. k. dawniej "Lange Łukaszuk" Sp.j.

Narzędzia Steinel
Telefon 71 39 80 800
Adres ul. Wrocławska 43, Byków, 55-095 Mirków k. Wrocławia
Ruch czy obecność? Załóżmy, że chcemy, by światło było włączone przez minutę. W przypadku najprostszych czujników ruchu zostanie ona odmierzona od chwili wykrycia osoby, po czym światło na chwilę zgaśnie, mimo że ruch będzie trwał. Czujniki Steinel działają inaczej - światło nie gaśnie, póki trwa ruch, a minuta jest odliczana na nowo od ostatniego ruchu. Niektórzy producenci nazywają to rozwiązanie czujnikami... Czytaj więcej
"LŁ" Sp. z o.o. sp. k. dawniej "Lange Łukaszuk" Sp.j.

Ruch czy obecność?

Załóżmy, że chcemy, by światło było włączone przez minutę. W przypadku najprostszych czujników ruchu zostanie ona odmierzona od chwili wykrycia osoby, po czym światło na chwilę zgaśnie, mimo że ruch będzie trwał. Czujniki Steinel działają inaczej - światło nie gaśnie, póki trwa ruch, a minuta jest odliczana na nowo od ostatniego ruchu. Niektórzy producenci nazywają to rozwiązanie czujnikami obecności. Typowe czujniki obecności są zdecydowanie bardziej czułe, bo mają za zadanie wykrywać najmniejsze ruchy. Dlatego są stosowane głównie w biurach i toaletach.

Ze względu na zastosowaną technologię wyróżniamy 3 typy czujników:

PIR (Passive Infra Red) – czujniki na podczerwień. Przejście źródła ciepła (człowieka, auta, zwierząt) w ich zasięgu powoduje włączenie światła. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

HF (High Frequency) – zwane mikrofalowymi, reagują na ruch obiektu niezależnie od jego temperatury. Są stosowane wewnątrz budynków. Montaż na zewnątrz spowoduje, że warunki atmosferyczne czy ruch drzew będą niepotrzebnie uruchamiać światło. Do zastosowania zewnętrznego dedykowane są produkty oznaczone jako iHF (inteligent High Frequency), w których celowo wyeliminowano wpływ warunków atmosferycznych czy ruch małych zwierząt na działanie czujnika.

Ultrasoniczne – czujniki oparte na ultradźwiękach. Ta technologia zapewnia niezwykle szybkie wykrywanie najmniejszych ruchów (pisanie na klawiaturze).

Do wnętrza i przed domem
Ważne jest precyzyjne określenie miejsca, w którym ma działać sensor. Np. garaż nie wymaga czujnika obecności, a jedynie ruchu (PIR lub HF), odpornego na wilgoć i pył (min.IP44). Warto o tym pamiętać również w czasie wybierania czujnika do łazienki (para wodna). Jeśli nie chcemy, by światło zbyt szybko zgasło, np. na korytarzu, trzeba wydłużyć czas podtrzymania, a nie inwestować w czujnik obecności, który lepiej sprawdzi się w salonie czy w domowym gabinecie. Wybierając czujnik ruchu, warto zwrócić uwagę na jego zasięg. Odległość, z jakiej nas „wykryje”, może wynosić od jednego nawet do kilkudziesięciu metrów. Ważna jest też możliwość precyzyjnego ustawienia obszaru detekcji, np. tylko po lewej, a nie po prawej stronie od wejścia.

Oprawa z wbudowanym czujnikiem ruchu
Czujniki ruchu i obecności to świetne rozwiązanie zarówno dla osób planujących wyposażenie domu, jak i już posiadających oświetlenie. W tym ostatnim przypadku warto wybrać oprawy oświetleniowe z wbudowanymi czujnikami ruchu. Można je stosować i wewnątrz budynku, i na zewnątrz, łączyć w sieć czy uruchamiać światło stałe nawet na kilka godzin. Takie oprawy są zwykle wyposażone w czujniki zmierzchu – mogą więc być nieaktywne w dzień, a uruchamiać się po zmroku i świecić w wybranym przez użytkownika przedziale czasowym. Informacje na temat czujników ruchu i obecności marki Steinem znajdą Państwo na www.steinel.pl

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny