Vademecum

Listwy i profile wykończeniowe Wróć do pełnej listy

Listwy i profile wykończeniowe

Vademecum - Wykańczanie i urządzanie

W sąsiedztwie ścian, w miejscach zmiany poziomu podłogi, na progach, przy schodach oraz nad dylatacjami konieczne jest stosowanie specjalnie ukształtowanych listew i profili. Można kupić listwy i profile z drewna, laminowane, z masy (kolorowej lub imitującej drewno), aluminiowe w różnych odcieniach (naturalny, złoty, brązowy).

Wszystkie listwy i profile są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dostosowanych do wzorów i kolorów różnych typów posadzek.
Listwy przypodłogowe służą do przykrywania styków ścian i podłóg. Mogą być proste lub profilowane. Listwy drewniane mają najczęściej kształt ćwiartki walca; przybija się je do posadzki gwoździami. Tak zwane listwy cokołowe mają często górne krawędzie ozdobnie wyprofilowane.

Można też kupić listwy kątowe, których powierzchnia pionowa przylega do ściany, a pozioma do podłogi (pod pochyłą częścią listwy tworzy się wolna przestrzeń, którą można wykorzystać do poprowadzenia przewodów). Do podłóg pływających używane są ozdobne, profilowane listwy z PVC lub MDF z pokryciem z folii ozdobnej. Listwy takie przyklejane są do ściany (nie wolno przybijać ich do podłogi) lub mocowane na przykręcanych uchwytach.
Listwy progowe służą do przykrywania miejsc styku podłogi z drewna lub paneli z innymi rodzajami posadzek (np. z kamienia lub terakoty).
Profile dylatacyjne służą do maskowania dylatacji w posadzkach (koniecznych w dużych pomieszczeniach).
Profile krawędziowe są przeznaczone do wykańczania podłóg układanych na schodach.
Wróć do pełnej listy
Zobacz produkty: