Vademecum

Rozpuszczalniki i akcesoria Wróć do pełnej listy

Rozpuszczalniki i akcesoria

Vademecum - Wykańczanie i urządzanie

Rozpuszczalniki i rozcieńczalniki

Rozpuszczalniki są to łatwo ulatniające się ciecze organiczne mające zdolności rozpuszczania substancji błonotwórczych tworzących spoiwo farb i lakierów. Natomiast rozcieńczalniki nie rozpuszczają substancji błonotwórczej, powodują tylko jej rozcieńczenie, dzięki czemu wyrób uzyskuje odpowiednią lepkość. Charakterystyczną cechą rozpuszczalników i rozcieńczalników jest ich lotność, czyli zdolność parowania w temperaturze pokojowej, od której zależy czas schnięcia powłoki. Jako rozpuszczalniki do produkcji farb i lakierów wykorzystuje się: benzynę, benzen, terpentynę, alkohol etylowy. Jako rozcieńczalnik jest stosowana woda.

Sprzęt do malowania

  • Pędzle

 

Malowanie pędzlem, szczególnie na podłożu chropowatym, pozwala na dokładne zagruntowanie powierzchni i rozprowadzenie farby. Rodzaj pędzla dobiera się zależnie od rodzaju farby i rodzaju powierzchni, która ma być uzyskana. Pędzle z włosia naturalnego nie nadają się do malowania farbami wodorozcieńczalnymi, ponieważ wchłaniają wodę i przez to deformują się. Są za to bardzo odpowiednie do farb olejnych, emalii i lakierów bezbarwnych. Pędzle z włosia syntetycznego (nylonu lub poliestru) mogą być stosowane do farb wodnych, nadają się także do farb olejnych. Pędzel płaski służy głównie do malowania farbami olejnymi, ale można go też używać do ma­lowania farbami emulsyjnymi i do gruntowania podłoża. Jest też wykorzystywany do malowania miejsc trudno dostępnych (narożników ścian i sufitów, fragmentów ścian w sąsiedztwie kaloryferów, gniazdek elektrycznych itp.). Pędzel ławkowiec służy do malowania ścian i sufitów farbami emulsyjnymi, akrylowymi i klejowymi oraz do gruntowania podłoża. Pędzel okrągły służy do malowania farbami olejnymi grzejników, rur, stolarki okiennej.

 

  • Wałki

 

Zaletą malowania wałkiem (szczególnie w przypadku dużych i płaskich powierzchni) jest szybkość oraz łatwość nanoszenia farby. Wałki są stosowane przede wszystkim do malowania ścian farbami emulsyjnymi oraz lamperii farbami olejnymi. Wybór wałka zależy od rodzaju farby, którą zamierzamy malować. Wałki są najczęściej wykonane z materiałów syntetycznych, chociaż spotyka się także wałki z owczej wełny i włosia kóz. Różnią się między sobą grubością i długością włosia. Wałki o grubym oraz długim włosiu cechuje większa chłonność, a tym samym większa wydajność, natomiast włosie krótsze pozwala uzyskać bardziej gładką powierzchnię. Przy chropowatym podłożu lepiej jest używać wałka z dłuższym włosiem, który umożliwia głębsze wprowadzenie farby. Wałki z tworzyw sztucznych (poliester i nylon) przeznaczone są do farb wodorozcieńczalnych. Natomiast wałki z materiałów naturalnych można stosować także do malowania farbami rozpuszczalnikowymi.

 

  • Natrysk

 

Malowanie natryskiem jest znacznie wydajniejsze od malowania pędzlem i wałkiem, pozwala także na osiągnięcie efektów dekoracyjnych. Wadą jest konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu, często dosyć kosztownego. Najczęściej stosuje się dwie metody: natrysk pneumatyczny lub bezpowietrzny (hydrodynamiczny lub airless). Natrysk pneumatyczny polega na rozpylaniu farby lub lakieru strumieniem sprężonego powietrza. Daje dobry wygląd powłoki, ale występują duże straty materiału. Natrysk bezpowietrzny polega na rozpylaniu materiału malarskiego w wyniku szybkiego przepływu przez specjalną dyszę rozpylającą, przy czym farba nie styka się ze strumieniem sprężonego powietrza. Metoda ta wymaga zastosowania agregatu wysokociśnieniowego, ale jest bardzo wydajna i pozwala na uzyskanie grubszej warstwy powłoki.

 

  • Inne narzędzia przydatne przy malowaniu


Szpachle stalowe służą do zeskrobywania starych powłok malarskich. Mniejsze szpachelki wykorzystuje się do wypełniania niewielkich ubytków tynku zaprawą. Pace tynkarskie o krawędziach prostych służą do uzupełniania dużych ubytków tynku. Inne narzędzia pomocnicze przydatne przy malowaniu to: wiadro do rozrabiania farb, sito do przecedzania, drabina malarska, papier ścierny o różnych stopniach ziarnistości do zmatowienia lub wyrównania powierzchni, poziomnice, folia malarska do ochrony podłogi, mebli i innych sprzętów przed przypadkowym zachlapaniem farbą, papierowa taśma malarska do oklejenia kontaktów i krawędzi drzwi i okien.

Wróć do pełnej listy
Zobacz produkty: