Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy

Artykuł na: 4-5 minut

W każdym kącie ogrodu, gdzie rozbrzmiewa szum wody, kryje się mały cud natury - oczko wodne. Aby jednak zachowało swoje piękno i klarowność, potrzebuje odpowiedniej opieki. W tym artykule zgłębimy tajniki skutecznego filtrowania, odpowiedniego doboru pomp oraz wyjątkowego oświetlenia, które razem tworzą harmonijną całość twojego wodnego azylu. Od zanurzeniowych filtrów, przez potężne pompy, aż po dyskretne, unosiące się lampy - oto przewodnik, który pomoże Ci utrzymać czystość i życie w Twoim oczku wodnym, czyniąc je centrum relaksu i naturalnego piękna w Twoim ogrodzie.

Filtry

Oczyszczają wodę, która przez nie przepływa. Do ich działania niezbędna jest pompa. Wydajność filtra należy dostosować do wielkości stawu - woda powinna być przepompowywana przez filtr raz na dziesięć godzin. W bardzo małym oczku wodnym (na przykład z gotowej wytłoczki z tworzywa) wyjątkowo trudno jest utrzymać wodę w czystości, dlatego warto zamontować filtr, który ją oczyści w całości raz na dwie godziny. Filtry mogą być umieszczone w głębi stawu (zanurzeniowe) albo na jego brzegu (zewnętrzne). Oba typy ze względu na sposób działania dzieli się na mechaniczne i biologiczne.

Filtr mechaniczny zbudowany jest tak, aby na kratkach, gąbkach, szczotkach czy piankach z węglem aktywnym osadzały się zanieczyszczenia różnej wielkości. Co pewien czas (zgodnie z instrukcją) należy go wymyć. Filtr biologiczny zawiera wkłady o bardzo porowatej strukturze. Woda jest wstępnie oczyszczana na piankach lub gąbkach, a następnie przepływa przez złoża biologiczne, czyli porowate struktury z tworzywa sztucznego zasiedlone przez kolonie bakterii, które rozkładają resztki materii organicznej. Często w jednej obudowie łączy się oba typy filtrów, co zwiększa wydajność urządzenia.

Lampy UV zwalczają glony, ale również pożyteczne mikroorganizmy. Mogą być wmontowane w korpus filtra przed komorami czyszczącymi albo zainstalowane poza obrębem oczka wodnego. Nie zastępują filtra, ponieważ zabijają glony, ale ich nie usuwają. Dlatego służą jedynie wspomaganiu urządzeń filtrujących.

Pompy

Przy wyborze pompy zasilającej filtr trzeba zwrócić uwagę na jej wydajność. Powinna być dostosowana do wielkości stawu i wydajności filtra. Jeżeli ma zasilać także kaskadę, fontannę lub źródełko, istotna staje się wysokość, na jaką może ona tłoczyć wodę (wysokość podnoszenia wody wyrażona w metrach słupa wody).

Rzeczywista wysokość strumienia wody jest o 30-50% niższa. Większość oferowanych pomp do oczek wodnych ma końcówki, do których można podłączyć dyszę fontanny.

Pompy zatapialne (zanurzeniowe), czyli montowane w wodzie, pobierają wodę i przez filtr tłoczą bezpośrednio do dyszy fontanny albo przewodem do źródełka, kaskady czy strumienia. Taką pompę bardzo łatwo zainstalować samodzielnie - wystarczy ustawić urządzenie w zbiorniku i podłączyć do źródła prądu.

Pompy powierzchniowe, czyli montowane poza stawem, zasysają wodę przez filtr i tłoczą dalej przewodami do fontan­ny, strumienia czy kaskady albo oczyszczoną kierują ponownie do stawu. Montaż tego typu pomp nie jest prosty - trzeba je umieszczać w suchym miejscu, najczęściej w wybudowanej specjalnie do tego celu studzience. Dobrze, aby taka pompa znajdowała się niżej niż poziom wody w zbiorniku, bo wtedy lepiej pracuje.

Lampy

Wraz z instalacją pomp i filtrów w oczku wodnym warto zamontować oświetlenie. Lampy mogą być zamontowane pod powierzchnią wody, przy dnie sadzawki, na pompie pod dyszą fontanny albo na specjalnym pulpicie. Mogą też unosić się na powierzchni wody. Lampy do oczek wodnych zasilane są z sieci niskiego napięcia (12-24 V).

fot. otwierająca: wygenerowana przez AI

Zobacz inne tematy z Vademecum
Wykańczanie i urządzanie
Maty i płyty termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego - zalety stosowania Kranowe rewolucje: Nowoczesne technologie baterii łazienkowych i kuchennych Sekrety urządzania: Znajdź idealne miejsce dla każdego mebla Jak znaleźć idealne szafki i blaty do kuchni? Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki Rodzaje mebli ogrodowych - wiklina, metal, czy tek? Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione? Sztukaterie gipsowe: nieograniczone możliwości dekoracyjne Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe Zadaszenia perfekcyjne: markizy, pergole i baldachimy Zaprawy murarskie w budownictwie: typy, właściwości i porady Masy i mieszanki tynkarskie - tworzenie trwałych i estetycznych powierzchni Szybkie i lekkie podłogi: zalety wyboru suchego jastrychu Płyty gipsowo-kartonowe: praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów Bezpieczne schody: jak wybrać balustradę? Strefa chilloutu: projektowanie funkcjonalnych basenów Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi Przewodnik po silikonach - wybór i zastosowanie Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie Szpachlówki i gładzie - Twoi sprzymierzeńcy w remoncie Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby Nie tylko cement: Wprowadzenie do elastycznych i specjalistycznych zapraw klejowych Zalety i zastosowania pustaków szklanych we wnętrzach Sztuka malowania: wybór farby idealnej do Twoich potrzeb Solne, olejowe, rozpuszczalnikowe: przewodnik po impregnatach Jaki rodzaj sufitów podwieszanych wybrać? Lakierowanie drewna: od klasycznych olejów po nowoczesne poliuretany Masy samopoziomujące - rodzaje i zastosowanie Wykładziny podłogowe elastyczne i dywanowe - rodzaje Przewodnik po rodzajach okładzin ściennych Sauny domowe: jak wybrać, zbudować i cieszyć się prywatnym SPA