Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zlewozmywaki - jakie są ich rodzaje?

Artykuł na: 4-5 minut

W świecie kuchennego designu, zlewozmywak to coś więcej niż tylko miejsce do mycia naczyń. To kluczowy element, który łączy funkcjonalność z estetyką, tworząc serce każdej nowoczesnej kuchni. W tym artykule opisujemy rodzaje zlewozmywaków. Dowiedz się, jaki materiał będzie odpowiedni do Twojej kuchni.

Zlewozmywaki można podzielić: 

  • ze względu na materiał wykonania na: ze stali emaliowanej, ze stali nierdzewnej, z kompozytów mineralno-żywicznych, ceramiczne, tworzyw sztucznych.
  • ze względu na sposób montowania na: nakładane, wpuszczane, podwieszane.
Zlewozmywaki ze stali emaliowanej, dawniej bardzo popularne, obecnie wychodzą z użycia; ich główną zaletą jest niska cena. Warstwa emalii jest co prawda odporna na korozję i łatwa do utrzymania w czystości, ale podatna na uszkodzenia i po pewnym czasie niszczy się. Zlewozmywaki emaliowane są najczęściej białe, ale spotyka się także brązowe, pomarańczowe, beżowe, czarne.

Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale po użyciu trzeba je wycierać do sucha, bo inaczej powstają na nich trudne do zlikwidowania zacieki. Ponieważ są akustyczne, powinny być wyposażone w dźwiękochłonne podkładki. Mają powierzchnię gładką (polerowaną lub matową) albo fakturowaną (tzw. dekor).

Zlewozmywaki z kompozytów mineralno-żywicznych (otrzymanych na bazie mielonego kruszywa z kamienia naturalnego różnych rodzajów z dodatkiem żywicy, najczęściej akrylowej) wyglądem przypominają kamienne, ale mogą być dowolnie barwione. Zależnie od proporcji składników są chropowate (więcej kruszywa) lub gładkie (więcej żywicy). Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokiej temperatury i związków chemicznych za­wartych w detergentach. Dostępne są w bardzo wielu wzorach i kolorach (zwykle na zamówienie).

Zlewozmywaki ceramiczne wykonuje się z materiałów ceramicznych szkliwionych. Są odporne na działanie wysokiej tem­peratury i związków chemicznych, ale mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych mają gładką powierzchnię, są łatwe do utrzymania w czystości, mają trwałe kolory, ale są podatne na zarysowania.

Zlewozmywaki nakładane
ustawia się na szafkach kuchennych (opierając je na bokach szafek); tylna krawędź zlewozmywaka jest wywinięta na ścianę. Szczelinę miedzy krawędzią zlewozmywaka i ścianą uszczelnia się. Zlewozmywaki nakładane mają standardowe wymiary dostosowane do wymiarów typowych szafek.

Zlewozmywaki wbudowane opierają się krawędziami o blat kuchenny (miejsca styku uszczelnia się uszczelkami wchodzącymi w skład kompletu). Ich wielkość i wymiary mogą być dowolne (w blacie wycina się odpowiedni otwór według szablonu, który często jest dostarczany przez producenta razem ze zlewozmywakiem).

Zlewozmywaki podwieszane
podwiesza się do blatu przy pomocy specjalnych uchwytów. Nadają się do zamocowania w blatach ceramicznych lub kamiennych. Dostępne na rynku zlewozmywaki mają różne wymiary, kształty i liczbę komór.

Można kupić zlewozmywaki jedno-, dwu-, a nawet trójkomorowe. Głębokość komory wynosi najczęściej 15-20 cm. Niektóre modele mają dodatkowe (mniejsze i płytsze) komory do odsączania. Komory mogą być kwadratowe, prostokątne lub kołowe. Są umieszczone w jednej linii obok siebie lub obrócone pod kątem prostym (w zlewozmywakach przeznaczonych do szafek narożnych). W zlewozmywakach jednokomorowych miejsce drugiej komory często zajmuje ociekacz.

Wielu producentów oferuje wyposażenie dodatkowe: otwory wrzutowe na odpadki (zamykane przykrywką i połączone gumowym rękawem z kubłem na śmieci), deski do krojenia nakładane na komory, koszyki do płukania warzyw i owoców, młynki do rozdrabniania odpadków, dodatkowe ociekacze.

fot. otwierająca: Franke

Zobacz inne tematy z Vademecum
Wykańczanie i urządzanie
Maty i płyty termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego - zalety stosowania Kranowe rewolucje: Nowoczesne technologie baterii łazienkowych i kuchennych Sekrety urządzania: Znajdź idealne miejsce dla każdego mebla Jak znaleźć idealne szafki i blaty do kuchni? Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki Rodzaje mebli ogrodowych - wiklina, metal, czy tek? Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione? Sztukaterie gipsowe: nieograniczone możliwości dekoracyjne Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe Zadaszenia perfekcyjne: markizy, pergole i baldachimy Zaprawy murarskie w budownictwie: typy, właściwości i porady Masy i mieszanki tynkarskie - tworzenie trwałych i estetycznych powierzchni Szybkie i lekkie podłogi: zalety wyboru suchego jastrychu Płyty gipsowo-kartonowe: praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów Bezpieczne schody: jak wybrać balustradę? Strefa chilloutu: projektowanie funkcjonalnych basenów Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi Przewodnik po silikonach - wybór i zastosowanie Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie Szpachlówki i gładzie - Twoi sprzymierzeńcy w remoncie Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby Nie tylko cement: Wprowadzenie do elastycznych i specjalistycznych zapraw klejowych Zalety i zastosowania pustaków szklanych we wnętrzach Sztuka malowania: wybór farby idealnej do Twoich potrzeb Solne, olejowe, rozpuszczalnikowe: przewodnik po impregnatach Jaki rodzaj sufitów podwieszanych wybrać? Lakierowanie drewna: od klasycznych olejów po nowoczesne poliuretany Masy samopoziomujące - rodzaje i zastosowanie Wykładziny podłogowe elastyczne i dywanowe - rodzaje Przewodnik po rodzajach okładzin ściennych Sauny domowe: jak wybrać, zbudować i cieszyć się prywatnym SPA