Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby

Artykuł na: 4-5 minut

Rozpoczęcie projektu malowania wymaga nie tylko wyboru odpowiedniego koloru i rodzaju farby, ale także zrozumienia narzędzi, które sprawią, że praca będzie skuteczna i satysfakcjonująca. Od pędzli i wałków, przez rozpuszczalniki i rozcieńczalniki, aż po nowoczesne metody natrysku - każde narzędzie malarskie odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia gładkich, trwałych powłok. Zapoznaj się z różnorodnością narzędzi malarskich, technik aplikacji i wskazówek dotyczących ich wyboru, aby każdy malarski projekt przekształcił zwykłe ściany w dzieła sztuki. Czy to odświeżenie pokoju, renowacja mebli, czy przekształcenie całej przestrzeni, odpowiednie narzędzia i techniki są niezbędne do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.

Rozpuszczalniki i rozcieńczalniki

Rozpuszczalniki są to łatwo ulatniające się ciecze organiczne mające zdolności rozpuszczania substancji błonotwórczych tworzących spoiwo farb i lakierów. Natomiast rozcieńczalniki nie rozpuszczają substancji błonotwórczej, powodują tylko jej rozcieńczenie, dzięki czemu wyrób uzyskuje odpowiednią lepkość. Charakterystyczną cechą rozpuszczalników i rozcieńczalników jest ich lotność, czyli zdolność parowania w temperaturze pokojowej, od której zależy czas schnięcia powłoki. Jako rozpuszczalniki do produkcji farb i lakierów wykorzystuje się: benzynę, benzen, terpentynę, alkohol etylowy. Jako rozcieńczalnik jest stosowana woda.

Sprzęt do malowania

  • Pędzle

Malowanie pędzlem, szczególnie na podłożu chropowatym, pozwala na dokładne zagruntowanie powierzchni i rozprowadzenie farby. Rodzaj pędzla dobiera się zależnie od rodzaju farby i rodzaju powierzchni, która ma być uzyskana. Pędzle z włosia naturalnego nie nadają się do malowania farbami wodorozcieńczalnymi, ponieważ wchłaniają wodę i przez to deformują się. Są za to bardzo odpowiednie do farb olejnych, emalii i lakierów bezbarwnych. Pędzle z włosia syntetycznego (nylonu lub poliestru) mogą być stosowane do farb wodnych, nadają się także do farb olejnych. Pędzel płaski służy głównie do malowania farbami olejnymi, ale można go też używać do ma­lowania farbami emulsyjnymi i do gruntowania podłoża. Jest też wykorzystywany do malowania miejsc trudno dostępnych (narożników ścian i sufitów, fragmentów ścian w sąsiedztwie kaloryferów, gniazdek elektrycznych itp.). Pędzel ławkowiec służy do malowania ścian i sufitów farbami emulsyjnymi, akrylowymi i klejowymi oraz do gruntowania podłoża. Pędzel okrągły służy do malowania farbami olejnymi grzejników, rur, stolarki okiennej.

  • Wałki
Zaletą malowania wałkiem (szczególnie w przypadku dużych i płaskich powierzchni) jest szybkość oraz łatwość nanoszenia farby. Wałki są stosowane przede wszystkim do malowania ścian farbami emulsyjnymi oraz lamperii farbami olejnymi. Wybór wałka zależy od rodzaju farby, którą zamierzamy malować. Wałki są najczęściej wykonane z materiałów syntetycznych, chociaż spotyka się także wałki z owczej wełny i włosia kóz. Różnią się między sobą grubością i długością włosia. Wałki o grubym oraz długim włosiu cechuje większa chłonność, a tym samym większa wydajność, natomiast włosie krótsze pozwala uzyskać bardziej gładką powierzchnię. Przy chropowatym podłożu lepiej jest używać wałka z dłuższym włosiem, który umożliwia głębsze wprowadzenie farby. Wałki z tworzyw sztucznych (poliester i nylon) przeznaczone są do farb wodorozcieńczalnych. Natomiast wałki z materiałów naturalnych można stosować także do malowania farbami rozpuszczalnikowymi.
  • Natrysk
Malowanie natryskiem jest znacznie wydajniejsze od malowania pędzlem i wałkiem, pozwala także na osiągnięcie efektów dekoracyjnych. Wadą jest konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu, często dosyć kosztownego. Najczęściej stosuje się dwie metody: natrysk pneumatyczny lub bezpowietrzny (hydrodynamiczny lub airless). Natrysk pneumatyczny polega na rozpylaniu farby lub lakieru strumieniem sprężonego powietrza. Daje dobry wygląd powłoki, ale występują duże straty materiału. Natrysk bezpowietrzny polega na rozpylaniu materiału malarskiego w wyniku szybkiego przepływu przez specjalną dyszę rozpylającą, przy czym farba nie styka się ze strumieniem sprężonego powietrza. Metoda ta wymaga zastosowania agregatu wysokociśnieniowego, ale jest bardzo wydajna i pozwala na uzyskanie grubszej warstwy powłoki.
  • Inne narzędzia przydatne przy malowaniu

Szpachle stalowe służą do zeskrobywania starych powłok malarskich. Mniejsze szpachelki wykorzystuje się do wypełniania niewielkich ubytków tynku zaprawą. Pace tynkarskie o krawędziach prostych służą do uzupełniania dużych ubytków tynku. Inne narzędzia pomocnicze przydatne przy malowaniu to: wiadro do rozrabiania farb, sito do przecedzania, drabina malarska, papier ścierny o różnych stopniach ziarnistości do zmatowienia lub wyrównania powierzchni, poziomnice, folia malarska do ochrony podłogi, mebli i innych sprzętów przed przypadkowym zachlapaniem farbą, papierowa taśma malarska do oklejenia kontaktów i krawędzi drzwi i okien.

fot. otwierająca: PPG

Zobacz inne tematy z Vademecum
Wykańczanie i urządzanie
Maty i płyty termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego - zalety stosowania Kranowe rewolucje: Nowoczesne technologie baterii łazienkowych i kuchennych Sekrety urządzania: Znajdź idealne miejsce dla każdego mebla Jak znaleźć idealne szafki i blaty do kuchni? Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki Rodzaje mebli ogrodowych - wiklina, metal, czy tek? Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione? Sztukaterie gipsowe: nieograniczone możliwości dekoracyjne Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe Zadaszenia perfekcyjne: markizy, pergole i baldachimy Zaprawy murarskie w budownictwie: typy, właściwości i porady Masy i mieszanki tynkarskie - tworzenie trwałych i estetycznych powierzchni Szybkie i lekkie podłogi: zalety wyboru suchego jastrychu Płyty gipsowo-kartonowe: praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów Bezpieczne schody: jak wybrać balustradę? Strefa chilloutu: projektowanie funkcjonalnych basenów Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi Przewodnik po silikonach - wybór i zastosowanie Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie Szpachlówki i gładzie - Twoi sprzymierzeńcy w remoncie Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby Nie tylko cement: Wprowadzenie do elastycznych i specjalistycznych zapraw klejowych Zalety i zastosowania pustaków szklanych we wnętrzach Sztuka malowania: wybór farby idealnej do Twoich potrzeb Solne, olejowe, rozpuszczalnikowe: przewodnik po impregnatach Jaki rodzaj sufitów podwieszanych wybrać? Lakierowanie drewna: od klasycznych olejów po nowoczesne poliuretany Masy samopoziomujące - rodzaje i zastosowanie Wykładziny podłogowe elastyczne i dywanowe - rodzaje Przewodnik po rodzajach okładzin ściennych Sauny domowe: jak wybrać, zbudować i cieszyć się prywatnym SPA