Promocje

Ciche, ekologiczne i uniwersalne - SILIKATY A i APLUS

30.06.2013

Ciężkie ściany to ciche ściany – tak streścić można filozofię budowania przegród o podwyższonej izolacji akustycznej.

Już na etapie projektu należy więc uwzględniać materiały o dużej masie i odpowiednich parametrach, które odgrodzą mieszkańców czy użytkowników od hałasu dobiegającego nie tylko z zewnątrz, ale i z innych pomieszczeń. Do tego rodzaju produktów zaliczyć można elementy murowe SILIKAT A i SILIKAT APLUS oferowane przez Grupę SILIKATY. Polskie miasta, ale także wsie zlokalizowane przy ruchliwych drogach i powstających autostradach, są coraz głośniejsze. Przekonać może się o tym każdy, kto w okresie wakacyjnym wyrwie się z miejskiego zgiełku i doświadczy ciszy lasu czy jeziora. Wprawdzie przyzwyczajenie do głośnych dźwięków powoduje, że przestajemy zwracać na nie uwagę, ale nie oznacza to jednak, że hałas przestaje mieć na nas negatywny wpływ. Jak dowodzą badania może on powodować liczne schorzenia, od problemów ze słuchem, przez bezsenność, nerwicę, brak koncentracji, a nawet nadciśnienie i choroby serca. Jest więc bardzo istotne, aby zarówno w domu, jak i w miejscu pracy zapewnić sobie komfortową i bezpieczną dla zdrowia ciszę.

Ściany mają uszy?

Budownictwo, do którego przywykliśmy w Polsce, nie cieszy się najlepszą opinią ekspertów ds. akustyki. Obiekty z wielkiej płyty wznoszono z materiałów niskiej jakości i w dużym pośpiechu, co spowodowane było zarówno ideologią, jak i brakiem odpowiednich technologii. Paradoksalnie budynki powstające po 1989r. równie często charakteryzują się niskim poziomem izolacji akustycznej, co w dużej mierze powodowane jest oszczędnościami deweloperów. Stosowanie tanich, nieodpowiednich materiałów oraz nieprawidłowych rozwiązań projektowych, a także błędy wykonawcze powodują, że w naszych mieszkaniach słyszymy nie tylko najbliższego sąsiada, ale również to, co dzieje się w mieszkaniach zlokalizowanych w odległych pionach i kondygnacjach. Stajemy się przez to mimowolnymi uczestnikami życia całego budynku. Badania dowodzą, że ponad połowa mieszkańców miast skarży się na hałas zewnętrzny, nieco mniej – na hałasy przenikające przez stropy, a jedna czwarta – na hałas przenikający przez ściany miedzy mieszkaniami, którego główną przyczyną jest niedostateczna izolacyjność akustyczna. Wznosząc ściany w budynkach mieszkalnych warto więc zastosować takie materiały i technologie, które nas od tych hałasów uchronią.

„A” jak AKUSTYCZNE

SILIKATY to wyroby wapienno-piaskowe wyprodukowane wyłącznie z ekologicznych surowców, w skład których wchodzą piasek (90%), wapno (7%) i woda (3%). W procesie produkcji piasek i wapno nasycone parą wodną twardnieją i zamieniają się w "sztuczny kamień" o dużej wytrzymałości.

Potrzeby współczesnego, nowoczesnego społeczeństwa, w rozwiniętym gospodarczo kraju wyrażają się już nie tylko w ilości metrów kwadratowych na tzw. głowę, ale też w oczekiwaniu na odpowiednio wysoki standard mieszkań. SILIKAT A i APLUS stworzone zostały z myślą o ścianach o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Duża masa pojedynczych bloczków (klasa gęstości 2,0 i 2,2), powoduje że zbudowana z nich przegroda stanowi skuteczną zaporę dla dźwięków. Kształt bloczka pozwala na wymurowanie ściany o grubości 18 lub 25 cm (wystarczy go obrócić). Brak profilowań (gładka powierzchnia czołowa) wymusza na wykonawcy wykonanie również spoin pionowych, co ma wpływ na szczelność muru, a tym samym poprawę izolacyjności akustycznej. Dokładność T2 elementów murowych pozwala na murowanie SILIKATU A i APLUS na cienką i grubą spoinę. Budynki wykonane z silikatów ze ścianami z SILIKATU A i APLUS rozdzielającymi akustycznie pomieszczenia są najbardziej odporne na błędy wykonawcze, dając jednocześnie najlepsze parametry izolacyjności akustycznej.

Co istotne, wszystkie rodzaje SILIKATÓW i wykonane z nich ściany cechują się najwyższą wytrzymałością spośród dostępnych materiałów budowlanych używanych do wznoszenia murów. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom budynków. Dodatkowymi zaletami są również: prosty sposób budowania i wysoka tolerancja na błędy wykonawcze, brak otwartych porów eliminujący konieczność uszczelniania i powierzchnia wsporna bez otworów ułatwiająca układanie zaprawy i zwiększająca szczelność muru.

Dla domów, drapaczy chmur, szpitali i hoteli

Uniwersalność SILIKATÓW A i APLUS powoduje, że wykorzystywane mogą być one do wnoszenia różnego rodzaju budynków - od najmniejszych, po te najwyższe. Popularnymi nabywcami bloczków są właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą zapewnić sobie spokój ogniska domowego. Z drugiej strony, SILIKATY zostały również wykorzystane podczas wznoszenia flagowych wieżowców sięgających nieba, w tym warszawskiej Złotej 44 i wrocławskiego SkyTowera. Wysoki poziom izolacyjności akustycznej sprawia również, że SILIKATY A i APLUS spełniają rygorystyczne regulacje budowlane i mogą być użyte w konstrukcji ścian między salami szpitalnymi i pokojami w hotelach w kategorii trzygwiazdkowej i wyższej.

Źródło: Grupa Silikaty

Więcej

 

 

Firma powiązana:

Grupa Silikaty

Telefon 22 886 63 43, infolinia 0 801 573 577
www.grupasilikaty.pl
grupasilikaty@grupasilikaty.pl

Grupa Silikaty