Promocje

Kraków i Sanitec Koło ogłaszają konkurs na „Projekt Łazienki 2012”

05.03.2012

Tematem XIV edycji konkursu jest projekt koncepcyjny toalety publicznej w Krakowie przy Rondzie Mogilskim. Konkurs organizowany jest wspólnie przez Miasto Kraków – Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Sanitec Koło – producenta wyrobów wyposażenia łazienek. 

Kraków i Sanitec Koło ogłaszają konkurs na „Projekt Łazienki 2012”

Konkursowa toaleta zlokalizowana jest na wschód od Starego Miasta przy Rondzie Mogilskim. Zakończona w roku 2008 przebudowa ronda polegała na rozdzieleniu poziomu ruchu pieszego, rowerowego i tramwajowego od poziomu ruchu samochodowego. Atrakcją dla osób przebywających w tym rejonie są odsłonięte i zrekonstruowane zabytkowe fundamenty kaponiery fortu mogilskiego.

Ten ogromny węzeł przesiadkowy z rosnącym ruchem pasażerów komunikacji miejskiej i ruchem na ścieżkach rowerowych wymaga poprawy warunków sanitarnych. Dzięki planowanej toalecie obszar ten stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających Kraków.

Organizatorzy oczekują na projekt koncepcyjny obiektu, który wpisze się w architekturę miejsca. Jego forma powinna harmonijnie komponować się z otoczeniem uwzględniając charakter i styl architektoniczny sąsiadującej zabudowy. Toaleta będzie przystosowana również dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Obok toalety projektanci powinni przewidzieć pomieszczenie przeznaczone na usługi komplementarne, takie jak np. punkt informacji turystycznej połączony z salonikiem prasowym czy kioskiem. Dzięki temu obiekt będzie jeszcze bardziej przydatny w przestrzeni zurbanizowanej.

Koncepcja, która zdobędzie Grand Prix konkursu Projekt Łazienki 2012, ma szansę realizacji. Niewykluczone, że po dostosowaniu do lokalnych potrzeb i rodzaju zaproponowanych usług komplementarnych, podobne toalety powstaną w innych miejscach na terenie Krakowa.

- Tak piękne miasto zasługuje na to, by każdy element jego architektury, także tej małej, był wyjątkowy i doskonale wpisywał się w przestrzeń publiczną. Należy pamiętać, że Kraków jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w naszym kraju. Tym bardziej zależy nam, aby projektowany obiekt był niezwykle estetyczny, a jego bryła pozytywnie zapadała w pamięć – mówi Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Sanitec KOŁO – Jeśli władze Krakowa podejmą decyzję o budowie toalety według zwycięskiego projektu, chętnie pomożemy w jej wyposażeniu. – dodaje.

Prace konkursowe oceni ośmioosobowe jury w składzie:

  • dr arch. Krzysztof Ingarden (Ingarden & Ewý – Architekci),
  • Magdalena Kozub (Wydział Architektury i Urbanistyki UM Krakowa),
  • Anna Krzyżanowska(Z-ca Dyr. ZIKiT),
  • prof. Ewa Kuryłowicz (Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates),
  • dr arch.Romuald Loegler(Atelier Loegler),
  • Jacek Maria Stokłosa (Główny Plastyk Miasta Krakowa),
  • Jerzy Zbiegień (Miejski Konserwator Zabytków),
  • Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Sanitec Koło).

Laureaci konkursu „Projekt Łazienki 2012” zdobędą nagrody o łącznej wartości 40 000 zł.

- Grand Prix „Łazienka KOŁO2012”- 20 000 zł

- 1 wyróżnienie I stopnia - 8 000 zł

- 1 wyróżniania II stopnia - 4 000 zł

- 3 wyróżnienia III stopnia - po 2 000 zł

W konkursie internetowym zostanie przyznane jedno wyróżnienie w wysokości 2000 zł.

Konkurs „Projekt Łazienki 2012” ma charakter otwarty, jednak głównie kierowany jest do architektów, projektantów i studentów kierunków architektonicznych.

Termin nadsyłania projektów upływa 15.05.2012 r., a wyniki zostaną ogłoszone 18.06.2012 r.

W dniach 01-10 czerwca 2012, odbędzie się głosowanie internautów, którzy przyznają swoją nagrodę.

Wszelkie informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl

Patronat medialny nad konkursem objęły: Antyradio, Architektura Murator, Architektura&Biznes, Consido.pl, Designteka.pl, Dobre Wnętrze, DOMO TV, FTA, Interia, Konkursy Kreatywne, K MAG, Łazienka, Łazienka.pl, M jak Mieszkanie, Moje Mieszkanie, Nasza Przestrzeń, Palapa.pl, Purpose.com.pl, SARP, Student.pl, Świat Architektury, Świat Łazienek i Kuchni, TVP Kraków, Wnętrza Publiczne, Zrzeszeni Studentów Polskich.

O konkursie

Konkurs Sanitec KOŁO na projekt koncepcyjny toalety publicznej jest istotnym stymulatorem rozwoju firmy i jedną z bardziej rozpoznawalnych inicjatyw społecznych w Polsce. Tematami przewodnimi konkursu są projekty sanitariatów w miejscach często odwiedzanych przez turystów i gości. Obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, a wybór lokalizacji jest niezmiernie ważny z perspektywy szerokiej grupy społecznej.

W ostatnich latach tematy konkursu związane były z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, teren nad Wisłą w Warszawie oraz ulica Piotrkowska w Łodzi. Zakończono remont dwóch toalet konkursowych na Dworcu Centralnym w Warszawie, trwa realizacja sanitariatu w Kazimierzu Dolnym (planowanie zakończenie w maju 2012), a inwestycja obok Stadionu Narodowego nad Wisłą jest w trakcie przygotowania.

Źródło: Sanitec Koło

Więcej