Porady

Co to jest wymiennik ciepła rekuperatora?

12.04.2015

Wymiennik ciepła jest sercem rekuperatora. Od rodzaju i jakości wykonania wymiennika, zależy sprawność rekuperatora. Im większa sprawność, tym odzysk ciepła z rekuperacji większy. Im odzysk ciepła większy, tym oszczędności z ogrzewania budynku większe. Wyższa sprawność wymiennika ciepła = większy odzysk energii w systemie rekuperacji.

Najwyższą sprawność osiąga wymiennik przeciwprądowy, w którym kanały powietrza ustawione są równolegle do siebie, a strumień powietrza nawiewanego jest przeciwległy do strumienia powietrza wywiewanego.

Typ wymiennika ciepła decyduje o typie rekuperatora. Wymiennik obrotowy = centrala obrotowa, wymiennik przeciwprądowy - centrala przeciwprądowa, wymiennik ciepła krzyżowy = centrala krzyżowa. W zależności również od typu, wymiennik ma różne kształty: romba w wymiennikach płytowych (przeciwprądowych lub krzyżowych) lub koła, a właściwie walca, w obrotowych.

Budowa wewnętrzna wymiennika oraz rodzaj zastosowanego materiału decydują o różnicach jakościowych pomiędzy tymi samymi typami wymienników.

W wymienniku ciepła 'spotykają się' dwa strumienie powietrza: wyciąganego z pomieszczeń i nawiewanego do pomieszczeń. To tutaj odbywa się wymiana energii pomiędzy strumieniami. Choć strumienie nie mieszają się, przekazują sobie energię: przede wszystkim ciepło.

źródło i zdjęcia: Rekuperatory.pl

Firma powiązana:

Rekuperatory.pl

Telefon infolinia 603 446 366
www.rekuperatory.pl
pytania@rekuperatory.pl

Rekuperatory.pl