Porady

ErP a generatory hybrydowe - radzi ekspert De Dietrich

17.03.2015

Waldemar Matuszyński Product Manager De Dietrich Technika Grzewcza radzi.

Już we wrześniu 2015 wejdzie w życie Dyrektywa Unijna, znano jako ErP. W jej kontekście największymi wskaźnikami efektywności energetycznej rzędu A+ do A+++ legitymować się będą tzw. generatory hybrydowe, które łączą w sobie kilka sposobów i rodzajów wytwarzania energii.

Najprostszym przykładem hybrydy jest kondensacyjna centrala grzewcza połączona systemowo z baterią kolektorów słonecznych. Automatyka w tym urządzeniu potrafi optymalizować proces wytwarzania ciepła z priorytetem wykorzystania energii słonecznej.

W bieżącej ofercie De Dietrich tego rodzaju hybryda występuje jako typoszereg MODULENS G AGC…/V220 SHL połączona z baterią solarną. Innym przykładem hybrydy, którą prezentują niektórzy producenci, jest połączenie w jednym urządzeniu kotła kondensacyjnego o wysokiej sprawności z powietrzną pompą ciepła małej mocy, do ok 8 kW.

Koncepcja tego rozwiązania zakłada, że zapotrzebowanie na ciepło w okresach przejściowych, do temperatur zewnętrznych z przedziału np. +2 do +12, zabezpiecza moduł pompy ciepła, a poniżej kotłowy moduł kondensacyjny. Granice stanów łączeniowych modułów są płynne i optymalizowane przez automatykę.

Hybrydy tego rodzaju De Dietrich zaproponuje w połowie roku i będą oparte początkowo o kocioł MCR3, współpracujący z zewnętrzną, monoblokowa jednostką termodynamiczną.

Więcej informacji na stronie firmy: http://www.erp-dedietrich.pl/.

źródło i zdjęcie: De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o.