Porady

Firma HÖRMANN: Brama energooszczędna - znaczy dobrze uszczelniona

17.03.2015

Krzysztof Horała Prezes HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o. radzi: W domach energooszczędnych i pasywnych garaż nigdy nie znajduje się w bryle budynku, wykluczają to straty ciepła powstające podczas jego otwierania. W garażach, które znajdują się w bryle budynku utrzymywanie temperatury powyżej 15°C także mija się z celem, ponieważ podczas otwierania bramy ciepło ucieka na zewnątrz.

Aby ciepło z sąsiadujących pomieszczeń nie uciekało z garażu, należy ocieplić przylegające do niego ściany i sufi t. Dla utrzymania w nim optymalnej temperatury wystarczy montaż bramy o współczynniku przenikania ciepła 1,3-1,5 W/(m2K).

Warto pamiętać, że grubość blatu bramy w niewielkim stopniu wpływa na jej izolacyjność cieplną i może ją poprawić o około 0,2 W/(m2K). O energooszczędności bramy decydują głównie uszczelnienia, które mogą polepszyć jej termoizolacyjność nawet o 15%.

Największe straty ciepła – co pokazuje kamera termowizyjna – powstają na łączeniach poszczególnych segmentów bramy oraz na styku płyty bramy z ościeżnicą, a także ościeżnicy ze ścianą garażu, gdzie tworzy się mostek termiczny. Zabezpieczając te słabe punkty, najskuteczniej ograniczymy ucieczkę ciepła z garażu. Dobrym rozwiązaniem jest tu zastosowanie dodatkowego zestawu do ościeżnicy ThermoFrame.

Zestaw ten, składający się z dodatkowych uszczelek na obwodzie bramy oraz kątownika z tworzywa sztucznego eliminującego mostek termiczny pomiędzy murem a ościeżnicą, może znacząco wpłynąć na poprawę termoizolacyjności bramy – nawet o 15%.

 źródło i zdjęcie: Hörmann Polska sp. z o.o.

Firma powiązana:

HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.

Telefon 801 500 100 (infolinia)
www.hormann.pl
info@hormann.pl

HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.