Porady

Termorenowacja wg Paroc: 4 kroki do energooszczędnego domu

27.02.2015

Nowoczesny dom musi być jak najbardziej energooszczędny. Nie chodzi tu tylko o interes indywidualny, ale o dobro ogólne. Jakie dokładnie rozwiązania zastosować, by wybudowany już dom stał się energooszczędny? Studium przypadku w czterech krokach!

Celem termorenowacji jest zmniejszenie ilości energii zużywanej w budynkach. Jest to nie tylko ekonomiczne zasadne, ale i wymagane prawem. Energooszczędne budownictwo oznacza ogromne oszczędności dla mieszkańców domów i mieszkań oraz lepsze perspektywy dla środowiska.

Szacuje się, że zastosowanie odpowiednich materiałów i technologii pozwala zaoszczędzić 15–20% energii zużywanej do ogrzewania budynków. Dzięki zastosowaniu rozwiązań termoizolacyjnych firmy Paroc ta oszczędność może być jeszcze większa. Zobacz przykład efektywnej termorenowacji!

Termorenowacja w czterech krokach

W naszym przykładzie analizujemy rozwiązania termorenowacyjne zastosowane w domu z cegieł, który zużywał rocznie aż 50 900 kWh.

Opis stanu początkowego (przed modernizacją):
Ściany zewnętrzne, wartość U – 1,66 W/m2K - mur ceglany, grubość 250 mm, bez izolacji
Dach skośny, wartość U – 0,45 W/m2K - strop poddasza poziomy, izolowany 200 mm warstwą trocin
Podłoga, wartość U – 0,40 W/m2K
Okna, wartość U – 2,2 W/m2K
Drzwi, wartość U – 2,2 W/m2K
Wentylacja naturalna, 0,78 wymian/h

1. Wymiana izolacji

Przystępując do modernizacji domu zacznij od wymiany izolacji. Pamiętaj o zasadzie 20+20+30. To bardzo prosta zasada, którą powinien zapamiętać każdy inwestor. Oznacza ona, że powinieneś ocieplić płytę fundamentową (fundament) minimum 20 cm warstwą izolacji zabezpieczającą przed chłodem z gruntu, ścianę zewnętrzną minimum 20 cm warstwą, a dach minimum 30 cm warstwą.

2. Wymiana okien

Tak jak w podanym przykładzie czeka cię wymiana wszystkich okien. Wybierz takie, które spełniają obowiązujące normy, czyli wartość U – 1,4 W/m2K.

3. Wymiana drzwi wejściowych

Wybierz takie, które spełniają obowiązującą normę, czyli o wartości U – 0,7 W/m2K

4. Wentylacja

W omawianym przykładzie naturalną wentylację zastąpiono przez system mechanicznej wentylacji z  odzyskiem 40% ciepła i 80% czasem pracy.

Nawet 64% oszczędności
Co nam daje zastosowanie się do powyższych zaleceń? Zobaczmy nasz przykład.

Z powyższego przykładu wynika, że najefektywniejszym sposobem oszczędności energii jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej PAROC.

Sama wymiana płyt izolacyjnych na takie o odpowiednio dobranej grubości pozwoli zaoszczędzić od 30 do 50% zużywanej dotychczas energii – podsumowuje Adam Buszko z firmy Paroc, która przeprowadziła obliczenia. – W połączeniu z innymi modernizacjami (okna, drzwi, wymiana wentylacji) można zaoszczędzić nawet 64% energii w ciągu jednego roku.

Więcej informacji na stronie firmy - www.paroc.pl.

źródło i zdjęcia: PAROC

Firma powiązana:

Paroc

Telefon 61 468 21 90
www.paroc.pl
paroc.polska@paroc.com

Paroc