Porady

Samodzielna naprawa cieknącej toalety radzi Armatura Kraków

18.02.2015

O uciążliwości niesprawnej toalety przekonał się każdy, kto miał do czynienia z ciągłym wyciekiem wody ze spłuczki, nieustannym napełnianiem zbiornika czy niespodziewanym zalaniem podłogi. Tymczasem, tego typu sytuacjom można skutecznie zapobiec dzięki samodzielnym naprawom. Kluczowe jest właściwe rozpoznanie powodu awarii.

fot.fotochanellW zależności od przyczyny wycieku, usterka może wiązać się z różnymi konsekwencjami. I tak - awaria w spłuczce powoduje ciągły przepływ i napełnianie zbiornika, a w efekcie – znaczne straty wody i wysokie opłaty za jej pobór. Wyciek bezpośrednio z podłączenia do kanalizacji może skutkować pojawieniem się na kafelkach nieestetycznego osadu oraz zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa - śliska posadzka to jeden z najczęstszych czynników wypadków w przestrzeni łazienkowej. Wysoki poziom wilgotności wpływa również na rozwój siedlisk bakterii i groźnych drobnoustrojów. Kwestii awarii toalety nie powinniśmy więc bagatelizować. Gdzie szukać jej przyczyn i jak poradzić sobie z samodzielną naprawą?

Przyczyna nr 1: uszkodzenie pływaka

W prawidłowej pracy mechanizmu sterującego dopływem wody do spłuczki, kluczowy jest nieuszkodzony pływak. Wypornościowy element unosi się na powierzchni wody i zależnie od jej poziomu oddziałuje poprzez ramię na śrubę regulującą uzupełnianie spłuczki. Aby sprawdzić stan techniczny części, należy zdjąć górną pokrywę zbiornika. Usterka może objawiać się przesunięciem elementu na dźwigni lub jego zanurzaniem. Jeśli zauważymy pierwszy symptom, metodą prób i błędów powinniśmy wyregulować ustawienie pływaka. W drugiej sytuacji konieczna będzie wymiana starego modelu na nowy. Przeprowadzenie tego procesu jest jednak proste i nisko kosztowe.

Naprawę rozpoczynamy od opróżnienia zbiornika spłukującego poprzez spuszczenie wody i zakręcenie jej dopływu – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Po odkręceniu śrub mocujących, zdejmujemy uszkodzony element, a następnie montujemy nowy przy pomocy zestawu śrub dołączonych do opakowania. Ostatnim etapem jest ustawienie pływaka w pozycji gwarantującej prawidłową reakcję na zmiany poziomu wody w zbiorniku – dodaje ekspert.

Aby zweryfikować ułożenie elementu, odkręcamy dopływ wody i napełniamy zbiornik. Ustawiając pozycję pływaka, należy upewnić się czy umożliwia on zatrzymanie nalewania się wody zanim osiągnie ona poziom, przy którym wypłynie do miski ustępowej.

Przyczyna nr 2: uszkodzenie uszczelek lub zaworu spłukującego

Jeśli nie zauważymy nieprawidłowości dokonując oględzin pływaka, przyczyn usterki należy szukać głębiej. Częstym powodem wycieku jest zły stan techniczny innych elementów mechanizmu spłukującego – znajdujących się w zbiorniku uszczelek lub zaworu spłukującego.

Aby zweryfikować ich stan, konieczne jest opróżnienie zbiornika spłukującego i zakręcenie dopływu wody – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Ze względu na stały kontakt z wodą, umiejscowiona na dźwigni uszczelka zaworu dopływowego oraz uszczelka przy otworze odpływowym są narażone na uszkodzenia. Ich wymiana nie przysparza trudności, jeśli tylko stosujemy odpowiednio dopasowane elementy. By wyeliminować ryzyko nietrafionego zakupu, w nowy model najbezpieczniej zaopatrzyć się u producenta miski kompaktowej, okazując stary element – dodaje ekspert.

Także w przypadku przycisku spłukującego, proces wymiany nie jest skomplikowany. Uszkodzoną część odkręcamy od korpusu zaworu, a następnie mocujemy nowy egzemplarz. Prawidłowo umiejscowiony, będzie podnosił się do góry przy napełnianiu zbiornika wodą.

Przyczyna nr 3: zanieczyszczenia wewnątrz zbiornika

Samodzielna naprawa cieknącej toalety radzi Armatura KrakówW wyniku długotrwałego użytkowania, w zbiornikach WC mogą pojawić się zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie mechanizmu spłukującego. Przyjmują zwykle postać uciążliwego kamienia lub osadu znajdującego się bezpośrednio przy ujściu strumienia. Aby się ich pozbyć, należy opróżnić zbiornik, a następnie delikatnie wyjąć zawór spłukujący. Ułatwiony w ten sposób dostęp do otworu wypływowego umożliwi nam proste usunięcie zanieczyszczeń. Innego działania będą wymagać uciążliwe osady kamienne. Dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie na nich przez ok. godzinę nasączonej octem gazy. Rozmiękczy ona nalot i pozwoli na pozbycie się go bez konieczności szorowania wnętrza zbiornika.

Przyczyna nr 4: uszkodzenie zewnętrznej uszczelki

Pojawienie się widocznego przecieku z tyłu miski kompaktowej to sygnał, że uszkodzeniu uległa uszczelka ochraniająca miejsce zespolenia opływu kompaktu WC z kanalizacją. Zwykle jest ona wykonana z gumy - po długim użytkowaniu materiał może więc ulec wysuszeniu lub pęknięciu. Aby wymienić ten element, konieczny będzie demontaż sanitariatu. Proces ten nieuchronnie wiąże się z wyciekiem wody znajdującej się w instalacji. Dodatkowo, źle przeprowadzony, może skutkować usterkami. Dlatego w obliczu konieczności wymiany uszczelki, warto zaufać profesjonalistom, którzy zagwarantują nieprzepuszczalność ponownego podłączenia.

źródło i zdjęcia: Armatura Kraków

Firma powiązana:

Armatura Kraków

Telefon 12 25 44 206
www.grupa-armatura.pl
biuro@grupa-armatura.pl

Armatura Kraków