Porady

Przewodnik hydroizolacyjny Soudal: Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

10.02.2015

Izolować czy nie izolować? Na jakim etapie prac podjąć decyzję o hydroizolacji łazienki? Jakich materiałów użyć? I – w końcu – ile to będzie kosztować? Pytania te często nasuwają się podczas budowy czy remontu. Zadawane są też fachowcom, których zadaniem jest uchronić zarówno siebie, jak i klienta przed skutkami zaniedbań.

Przewodnik hydroizolacyjny Soudal: Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?Mówiąc najprościej, hydroizolacja chroni ściany i podłogi w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą przed działaniem wilgoci. Woda, przedostając się przez fugi między płytkami lub okładzinami kamiennymi, wnika w podłoże i powoduje jego zawilgocenie, zagrzybienie, a nawet trwałe uszkodzenie.

W razie awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej czy choćby wylania pralki, odpowiednie zabezpieczenie powierzchni znacznie ograniczy szkody. Woda nie przedostanie się przez strop zalewając pomieszczenia na niższym poziomie. Decyzję o zastosowaniu hydroizolacji należy podjąć na wstępnym etapie prac remontowo-budowlanych.

Skutecznymi i powszechnie stosowanymi materiałami do uszczelniania podłoża pod płytkami w łazience są folie w płynie dostępne w postaci jednoskładnikowych past w wiaderku. Do prawidłowego wykonania warstwy hydroizolacyjnej potrzebne będą również elementy uzupełniające, takie jak taśmy, kołnierze i narożniki uszczelniające. Taśmy służą do ochrony styków ścian i podłóg.

Kołnierze umieszcza się przy kratkach ściekowych i przejściach rur. Narożniki chronią szczeliny złączeniowe. Przy wyborze odpowiedniej folii i materiałów uzupełniających należy zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, ale również na jakość. Folia w płynie powinna po nałożeniu i zaschnięciu tworzyć spoistą elastyczną powłokę.

Zawsze warto sięgać po sprawdzone, certyfikowane produkty. Do takich zaliczyć możemy np. te produkowane przez firmę Soudal. Istotne jest też, aby wszystkie składowe hydroizolacji pochodziły od jednego producenta – elementy przetestowane i optymalnie dopasowane stworzą najefektywniejszy system ochrony przed wilgocią.

Jak izolować? Hydroizolacja z Soudal krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Podłoże oczyszczamy z pyłu i brudu, usuwając wszystkie pozostałości, które mogłyby osłabić przyczepność izolacji.

Podłoże gruntujemy zagruntowujemy preparatem zmniejszającym chłonność, np. gruntem do folii w płynie SOUDAPRIM DP

Czekamy, aż grunt wyschnie (około 1 godz.) 

Krok 2. Hydroizolacja – etap 1

Po dokładnym przygotowaniu podłoża nanosimy wałkiem lub pędzlem pierwszą warstwę folii w płynie SOUDAGUM LM

Krok 3. Hydroizolacja – etap 2

Na pierwszej, jeszcze mokrej warstwie folii przyklejamy elementy uzupełniające, takie jak taśma SOUDATAPE ST, narożniki SOUDATAPE IC/OC czy kołnierze SOUDATAPE PD

Przewodnik hydroizolacyjny Soudal: Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Wszystkie materiały dociskamy szpachelką i pozostawiamy do wyschnięcia

Krok 3. Hydroizolacja – etap 3

Nakładamy drugą warstwę folii w płynie, tak by łączna grubość obu warstw była nie mniejsza niż 1 mm

Krok 4. Czas

Po nałożeniu wszystkich warstw hydroizolacji uzbrajamy się w cierpliwość na około 12 godzin, aż warstwy folii całkowicie wyschną. Po wyschnięciu folii przyklejamy glazurę na ściany i podłogę .

Ile to kosztuje i jak długo trwa?

Układanie hydroizolacji nie wpływa znacząco na tempo prac budowlano-remontowych – harmonogram nie powinien się przesunąć o więcej niż 1 dzień. Koszt zakupu  materiałów hydroizolacyjnych to około 200 pln przy założeniu, że powierzchnia naszej łazienki wynosi 7 m2. Nakłady czasowe i finansowe, jakich wymaga przeprowadzenie prac hydroizolacyjnych, nie są więc duże.

W zestawieniu z trudnościami i kosztami związanymi z późniejszym osuszaniem podłoża czy usuwaniem zagrzybienia wywołanego nadmierną wilgocią, hydroizolacja jest  inwestycją, na której nie warto oszczędzać.

źródło i zdjęcia: Soudal