Porady

Na co zwracać uwagę przy wyborze centrali wentylacyjnej? Radzi PRO-VENT

06.02.2015

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna w nowych i modernizowanych budynkach jest konieczna ze względu na zmieniające się tendencje i przepisy budowlane mówiące o energooszczędności i szczelności budynków.

Na co zwracać uwagę przy wyborze centrali wentylacyjnej?

1. Wydajność/spręż. Każda centrala wentylacyjna charakteryzuje się konkretnym sprężem przy zadanym wydatku powietrza. Spręż centrali musi wystarczyć na pokrycie strat ciśnienia w całej instalacji. Wielkość wymiany powietrza wentylacyjnego powinna być określana indywidualnie zgodnie z przepisami i oczekiwaniami inwestora.

2. Sprawność. Informuje nas, ile ciepła z powietrza wywiewanego można przekazać powietrzu świeżemu (nawiewanemu). Sprawność zależna jest od typu wymiennika do odzysku ciepła. Najwyższe sprawności charakteryzują wymienniki przeciwprądowe i centrale z dwoma wymiennikami krzyżowymi (ponad 90%).

3. Certyfikaty. Warto sprawdzić czy centrale wentylacyjne posiadają atest higieniczny i np. certyfikaty NFOŚ będące podstawą do ubiegania się o dopłatę do kredytu na budowę domu energooszczędnego.

4. Energooszczędność. Centrala wentylacyjna to nie tylko wymiennik. Warto zwrócić uwagę na zastosowane wentylatory oraz ilość mocy jaką pobierają.

5. Cicha praca. Poziom hałasu generowany przez centralę powinien być możliwie niski. Instalacja transportująca powietrze powinna być wykonana z kanałów tłumiących szumy. Alternatywnie stosuje się tłumiki hałasu montowane na kanałach.

6. Zaawansowana automatyka. Automatyka centrali powinna być dobrana do potrzeb klienta. Wygodne są programatory pracy tygodniowej i aplikacje umożliwiające sterowanie centralą z poziomu komputera, tabletu czy smartfona.

7. Eksploatacja. Kupując centralę pomyślmy także o kosztach serwisu, w tym wymiany filtrów.

Źródło i zdjęcie: Magdalena Skórska, PRO-VENT Systemy Wentylacyjne