Porady

Krok po kroku – pomoże Ci Stone Master!

30.01.2015

Dzięki instrukcji montażu kamienia dekoracyjnego Stone Master Krok Po Kroku samodzielnie wykonasz wszystkie czynności, kierując się prostymi wskazówkami. To łatwiejsze niż myślisz!

KROK 1. PRZYGOTOWANIE
Rozpoczynamy pracę od przygotowania miejsca pracy, zabezpieczając folią malarską powierzchnie narażone na zabrudzenie. Szykujemy niezbędne narzędzia oraz odpowiednie produkty chemii budowlanej: poziomicę, pacę zębatą, szpachelkę, szczotkę drucianą, szlifierkę kątową (z tarczą do betonu), piłkę do cięcia drewna, fugownicę, pędzelek do impregnacji końcowej oraz ołówek. Fot. 1

Za pomocą szpachelki oczyszczamy ścianę z wszelkich zabrudzeń, w tym farby lub jej resztek. Ewentualne nierówności powierzchni usuwamy, używając zaprawy wyrównującej. Tak przygotowaną, czystą, suchą i równą powierzchnię pokrywamy środkiem gruntującym Stone Master. fot. 2. W przypadku powierzchni o chłonnej strukturze, np. ścianek gipsowych, gruntowanie wykonujemy dwukrotnie. Po wyschnięciu środka gruntującego, ściana nadaje się do przyklejenia kamienia.

Układanie kamienia rozpoczynamy od wypoziomowania ściany za pomocą poziomicy lub montując prostą listwę przy podłodze. W przypadku sporej nierówności podłogi, rekomendujemy poziomowanie poprzez zamocowanie listwy nadającej poziom. Fot. 3

Przed przyklejeniem kamienia sprawdzamy czy nie posiada on widocznych wad, a następnie oczyszczamy szczotką drucianą lub szpachelką tę jego stronę, na którą będziemy nakładać klej. Fot. 4 Jest to bardzo istotna czynność, ponieważ usunięcie ewentualnych poprodukcyjnych pyłów i osadów zwiększy przyczepność do powierzchni.

KROK 2. UKŁADANIE
Do klejenia kamienia do ściany używamy uniwersalnego kleju ELASTOMER lub kleju dedykowanego do konkretnego rodzaju kamiennych okładzin: do tych na bazie gipsu - specjalistycznego kleju gipsowego, a do betonowych – kleju mrozoodpornego.

Nanosimy klej na kamienną płytkę za pomocą szpachelki lub pacy zębatej 8-milimetrowej. Fot. 5 Przyklejanie kamienia możemy też wykonać poprzez rozprowadzanie kleju pacą zębatą bezpośrednio na ścianie. Metoda ta nie jest wskazana jedynie przy użyciu kleju gipsowego, którego główną zaletą, jest szybkie wiązanie.

Po nałożeniu kleju, płytki równomiernie dociskamy do ściany. Fot. 6 W razie potrzeby, możemy przeszlifować krawędź płytki, usuwając ewentualne nierówności.

Aby dopasować wielkość płytki do zakamarków, okładzinę betonową możemy łatwo dociąć szlifierką kątową z tarczą do cięcia kamienia, fot. 7 a kamień gipsowy – piłką ręczną do cięcia drewna. fot. 8 Podczas klejenia należy pamiętać, aby wyklejać kamień równocześnie z kilku opakowań.

KROK 3. FUGOWANIE
W zależności od typu kamienia, układamy go bezfugowo lub z zachowaniem fug. Do fugowania używamy fugi Stone Master, której struktura po rozrobieniu z wodą powinna osiągnąć konsystencję półsuchą.

Fugowanie rozpoczynamy po dokładnym wyschnięciu kleju, wykorzystując fugownicę do klinkieru lub własnoręcznie wykonane narzędzie zastępcze – rożek z folii o grubości co najmniej 2 mm, zawinięty na końcu. fot. 9

Gdy spoina lekko się zawiąże, wygładzamy ją odpowiednio płaskim narzędziem, fot. 10 a pozostałości fugi usuwamy suchą zmiotką. fot. 11 Ewentualne zabrudzenia fugą na powierzchni kamienia usuwamy szczotką, dopiero po całkowitym wyschnięciu spoiny. Wówczas zaschnięte resztki fugi łatwo się wykruszą bez rozmazywania.

KROK 4. ZABEZPIECZENIE
Po zakończeniu montażu i fugowania pozostawiamy ściany do całkowitego wyschnięcia, a następnie powierzchnię ułożonego kamienia zabezpieczamy właściwym impregnatem do wyrobów gipsowych lub betonowych Stone Master.

Impregnacja ułatwia utrzymanie kamienia w czystości. W przypadku kamienia betonowego ułożonego na zewnątrz, impregnat sylikonowy Stonesil zabezpieczy okładzinę przed wilgocią, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia wykwitów. fot. 12, 13.

Układanie kamienia dekoracyjnego jest łatwą praca remontową, którą każdy może wykonać samodzielnie. Wystarczy postępować zgodnie z naszą instrukcją montażową, aby osiągnąć rewelacyjny rezultat.

źródło i zdjęcie: Stone Master

Firma powiązana:

Stone Master S.A.

Telefon 42 213 21 12
www.stonemaster.pl
office@stonemaster.pl

Stone Master S.A.