Porady

Zrób to sam radzi Bosch: wisząca półka nocna

27.01.2015

Stolik nocny nie musi być banalny – wystarczy, że przyjmie ciekawą formę, na przykład huśtawki przywołującej miłe wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. Zawieszona na linach drewniana półka nocna jest nie tylko gustowna i łatwa do zrobienia, ale stanowi też praktyczne miejsce na budzik, lampkę czy książkę.

Do stworzenia wiszącej półki potrzebujesz:

 • 1 starej płyty z drewna litego o wymiarach ok. 60x25x2 cm,
 • 6 metrów liny o grubości ok. 2 cm,
 • 2 haków na sufit oraz korków rozporowych o wymiarach 8 mm,
 • wiertła typu sednik o średnicy 20 mm,
 • wiertła do betonu o średnicy 8 mm,
 • metrówki,
 • ołówka i ekierki,
 • akumulatorowej piły uniwersalnej, np. Bosch PST 10,8 LI,
 • 2-biegowej akumulatorowej, wiertarko-wkrętarki z udarem, np. Bosch PSB 10,8 LI-2,
 • akumulatorowego młota udarowo-obrotowego, np. Bosch Uneo,
 • szlifierki uniwersalnej, np. Bosch PSM Primo.Zrób to sam radzi Bosch: wisząca półka nocna

Krok 1.
Przytnij drewnianą płytę do długości 60 cm, używając akumulatorowej piły (np. Bosch PST 10,8 LI). Zanim zaczniesz ciąć, wymierz odpowiednią długość przy użyciu miarki i ekierki, i zaznacz linie cięcia ołówkiem.

Krok 2.
Zaznacz teraz ołówkiem miejsca, w których wywiercisz otwory w każdym z czterech rogów deski. Pamiętaj, aby zachować pięciocentymetrowy odstęp od każdej krawędzi. Następnie przewierć deskę na wylot w zaznaczonych miejscach za pomocą wiertła typu sednik o średnicy 20 mm i 2-biegowej, akumulatorowej wiertarko-wkrętarki z udarem (np. Bosch PSB 10,8 LI-2).

Krok 3.
Wyszlifuj całą powierzchnię deski oraz jej krawędzie za pomocą uniwersalnej szlifierki, np. Bosch PSM Primo. Jest to obecnie najmniejsze tego typu urządzenie na rynku, za pomocą którego sprawnie i szybko wyszlifujesz wszystkie powierzchnie, krawędzie czy otwory.

Krok 4.
Teraz zamontuj "uchwyty". Najpierw odmierz dokładnie metr liny, którą przymocujesz na jednym z krótszych boków deski. Następnie przeciągnij koniec liny przez otwór i zawiąż supeł. Drugi koniec liny przeciągnij przez drugi otwór na krótszym boku deski i również zawiąż supeł. Postępuj analogicznie w przypadku drugiego boku deski. Teraz możesz użyć tych dwóch "uchwytów" o jednakowej długości, aby podwiesić półkę pod sufitem. W tym celu podziel pozostały kawałek liny na dwa dwumetrowe kawałki i przywiąż każdy z nich do osobnych uchwytów.

Krok 5.
Zaznacz ołówkiem na suficie miejsce, w którym chcesz podwiesić półkę. Następnie wywierć otwory o średnicy 8 mm przy użyciu wiertła do betonu i akumulatorowego młota udarowo-obrotowego (np. Bosch Uneo). Po wywierceniu otworów włóż w nie korki rozporowe o średnicy 8 mm, a następnie zamontuj w nich haki.

Krok 6.
Teraz wystarczy przeciągnąć linę przez haki, dokładnie zawiązać ją na supeł i cieszyć się oryginalnym i własnoręcznie zrobionym stylowym meblem!

Spodobał Ci się ten pomysł? Więcej inspiracji i kreatywnych projektów DIY znajdziesz na www.wkreceniwdom.com.pl.

zdjęcia i źródło: Bosch

 

Firma powiązana:

Robert Bosch Sp. z o.o.

Telefon 801 100 900
www.bosch-professional.com

Robert Bosch Sp. z o.o.