Porady

Jakie okno do domu energooszczędnego?

03.03.2011

Nie sposób wybudować domu energooszczędnego jeśli nie będzie on posiadał odpowiedniej stolarki. Ale czy każde okno dostępne na polskim rynku spełnia wymagania stawiane przez nowoczesne budownictwo? Jeśli nie, to jak wybrać to właściwe. Dobra stolarka, to jedna z gwarancji energooszczędności.

Przyglądając się bliżej strukturze strat energii w domu jednorodzinnym, okazuje się, że przez dach może uciekać od 10 do 20% ciepła, przez ściany od 10 do 30%, natomiast przez okna od 15 do 20%. Dobra stolarka, to zatem jedna z gwarancji energooszczędności.

Jakie okno do domu energooszczędnego?

Powinniśmy wiedzieć, że to, czy wybierzemy okna drewniane czy plastikowe nie ma żadnego znaczenia. To nie materiał decyduje tak naprawdę o energooszczędności. W salonie sprzedaży powinniśmy natomiast pytać o współczynnik przenikania ciepła interesującego nas okna. Warto zapamiętać, że jest on oznaczony symbolem Uw i w przypadku produktów energooszczędnych musi być mniejszy niż 1,3W/m2K.

- W domach energooszczędnych bardzo dobrze sprawdzają się okna z PVC wykonane z 5-komorowego profilu o szerokości 73 milimetrów i wyposażone we wkład trzyszybowy oraz specjalne wzmocnienia termiczne. Taki zestaw rozwiązań sprawia, że współczynnik Uw okna może wynieść jedynie 0,8W/m2K, co zbliża je nawet do wymagań budownictwa pasywnego informuje Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

Zakup okien energooszczędnych może przynieść w ciągu roku nawet kilkaset złotych oszczędności – podkreśla Artur Głuszcz – Przy wymianie starej stolarki na nową, koszt zakupu powinien nam się zwrócić w przeciągu 8-9 lat.

źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA

 

Firma powiązana:

MS więcej niż OKNA

Telefon 59 841 08 00, 801 608 608 (infolinia)
www.ms.pl
info@ms.pl

MS więcej niż OKNA