Porady

Montaż okien – co warto o nim wiedzieć?

21.02.2011

Chociaż montaż okien nie należy do trudnych zadań, to nawet najlepsze okna można źle osadzić. Wówczas stolarka traci swoje właściwości izolacyjne i przestaje skutecznie chronić dom przed włamaniem. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę podczas mocowania okna?

Odpowiedni montaż okien jest kluczowy, jeśli chcemy aby służyły nam one przez długi czas. To właśnie od prawidłowego zamocowania stolarki okiennej zależy, czy skrzydła będą łatwo się otwierały. Złe osadzenie okna może ponadto sprawić, że nawet najwyższe jego parametry nie zostaną zachowane.

Na czym polega montaż okna?

Montaż okna to nic innego niż zamocowanie konstrukcji do ścian budynku  i  dokładne uszczelnienie po obwodzie. Metod osadzenia stolarki okiennej jest kilka. Zawsze jednak powinniśmy dostosować ją do rodzaju okien, konstrukcji ściany i materiałów z jakich jest ona wykonana. Przy montażu okna bardzo ważne jest odpowiednie umiejscowienie okna w grubości muru – tak aby zapewnić jak najmniejsze straty ciepła. – mówi Przemysław Serwin, Menadżer  ds. Jakości Usług z OKNOPLAST.

Do przykręcenia okna do ściany używa się kotew lub dybli, Kotwy to stalowe płaskowniki montowane do ościeżnicy i muru. Stanowią one stabilne, ale sprężyste mocowanie ramy, dzięki czemu zapobiegają niewielkim odkształceniom spowodowanym przez ruchy konstrukcji. Dyble to specjalne kołki, którymi przykręca się ościeżnicę bezpośrednio do muru. Taki montaż okna jest sztywniejszy, dlatego najczęściej w ten sposób montowane są duże okna.

- Przy doborze łączników uwzględnia się głównie rodzaj muru, rozmiar okien i ruchy w szczelinie między ścianą a oknem. Możemy przyjąć że oba sposoby mocowania okien są równoważne. Decyzję co do wyboru sposobu mocowania podejmują montażyści bezpośrednio u klienta. Warto pamiętać, że rodzaj łączników zawsze jest odpowiednio dopasowany do rodzaju okna, stabilności podłoża i warunków montażowych indywidualnie ocenianych przez montażystów nie należy zatem samodzielnie go zmieniać – mówi Przemysław Serwin.

Montaż okna krok po kroku

Przed umieszczeniem okna w ościeżu należy odpowiednio je przygotować. Okno należy ustawić tak, aby dylatacja  na górze i po bokach ramy była taka sama. Na dole warto zostawić więcej miejsca, aby można było zamontować podokienniki. Następnie, ramę unieruchamia się w ościeżu klinami po jej unieruchomieniu możemy zamocować ościeżnicę stosując wcześniej wspomniane dyble ościeżnicowe lub kotwy. Montaż okien nie jest trudny, jednak aby mieć pewność, że został on wykonany prawidłowo najlepiej wezwać ekipę polecaną przez sprzedawcę.

- Warto pamiętać, że często odpowiedni montaż jest warunkiem skorzystania z gwarancji i powinien być przeprowadzany zawsze ściśle według wskazań producenta- mówi Przemysław Serwin.

Źródło: Partner of Promotion

Więcej

Firma powiązana:

OKNOPLAST

Telefon 12 279 71 71
www.oknoplast.com.pl

OKNOPLAST