Porady

Dlaczego należy czyścić rynny? - radzi firma Gamrat

17.12.2014

Aby systemy rynnowe funkcjonowały prawidłowo należy je okresowo (w zależności od możliwości zanieczyszczenia) czyścić. Ma to szczególne znaczenie w miejscach zadrzewionych, w których opadające liści mogą łatwo uniemożliwić skuteczne odprowadzenie wody deszczowej z rynien do rur spustowych.

Dlaczego należy czyścić rynny? - radzi firma Gamrat

Istotnym jest przestrzeganie zaleceń dotyczących prawidłowego montowania systemów rynnowych w tym zaleceń dotyczących ich montażu z zachowaniem wymaganego spadku. Systemy montowane bez spadków łatwiej stają się niedrożne – w znacznie mniejszym stopniu występuje wtedy efekt "samooczyszczania", kiedy w czasie intensywnych opadów woda wypłukuje zanieczyszczenia z koryt rynnowych.

Warto, przy okazji, wspomnieć o zagrożeniach dotyczących siatek ochronnych na liście montowanych w rynnach. Takie siatki nieczyszczone na bieżąco, mogą całkowicie uniemożliwić funkcjonowanie rynien. Wystarczy w jesieni, mokra pogoda, niewielka ilość liści i siatki takie będą zalepione a woda przelewała się na zewnątrz rynny.

Jeżeli stosowane są w instalacji rewizje z sitkiem, również należy pamiętać, aby szczególnie w jesieni (dotyczy to również czyszczenia koryt rynnowych) często odkręcać zakrętki i usuwać liście z sitka.

W przypadku przecieków systemów z tworzywa sztucznego, można ostrożnie zdemontować cieknącą kształtkę rynnową, oczyścić ją, sprawdzić prawidłowość usytuowania uszczelek i jakość ich wklejenia. W razie potrzeby uszczelki można wymienić na nowe – są w ofercie Gamratu. Oczyszczoną kształtkę z posmarowanymi żelem silikonowym uszczelkami należy ponownie zatrzasnąć na rynnach.

Gamrat serdecznie zaprasza na swoją stronę internetową http://www.gamrat.pl/

źródło i zdjęcie: Gamrat SA

 

Firma powiązana:

Gamrat SA

Telefon 13 491 47 49, 606 787 166 (Informacja techniczna)
www.gamrat.pl
bok-profile@gamrat.com.pl, gamrat@gamrat.com.pl

Gamrat SA