Porady

Jaką rolę pełni fundament w domach jednorodzinnych?

17.02.2011

„Dom powinien mieć solidne fundamenty” – z takim stwierdzeniem spotykał się niemal każdy z nas. Decydując się na postawienie domu, zdanie to usłyszymy wielokrotnie - od projektantów i architektów, członków ekip budowlanych, a nawet laików w kwestii budownictwa. Jaką rolę jednak pełnią fundamenty w domu i czy rzeczywiście są one takie ważne, wyjaśnia Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System Sp. z o.o.

Głównym zadaniem fundamentów domów jednorodzinnych jest zapewnienie stabilności budynku oraz zabezpieczenie go przed nierównomiernym osiadaniem, co w konsekwencji mogłoby prowadzić do pękania ścian i poważnego uszkodzenia całej konstrukcji.

- Aby sprostać temu zadaniu, fundamenty domu jednorodzinnego muszą być zatem  - zgodnie z powszechnym stwierdzeniem - bardzo solidne i wytrzymałe. Tylko wówczas będziemy mieli bowiem gwarancję, że dom przetrwa w nienaruszonym stanie wiele lat - mówi Dominik Kosmała z firmy Wolf System Sp. z o.o.

W zależności do konstrukcji domu jednorodzinnego, materiałów użytych do jego budowy, a także podłoża, na którym będzie stawiany, mamy do wyboru fundamenty tradycyjne (takie jak ława czy stopy fundamentowe o przekroju prostokątnym lub trapezowym) lub też płyty fundamentowe. Te pierwsze stosuje się głównie w ciężkim budownictwie murowanym, drugie natomiast w lekkim budownictwie modułowym czy prefabrykowanym.

- Płyty fundamentowe szczególnie wskazane są na terenach, gdzie występują szkody górnicze, gdyż tego typu fundament „pracuje” i nie powstają na nim pęknięcia, co gwarantuje stabilność budynku. W przypadku domów energooszczędnych dodatkowo trzeba pamiętać o ociepleniu fundamentów, ponieważ w dużej mierze odpowiadają one za komfort cieplny w domu. Firma Wolf System proponuje w tym celu grubszą warstwę styropianu zastosować pod płytę fundamentową. Będzie on pełnił rolę izolatora - dodaje Dominik Kosmała

Źródło: GutPR

Więcej

Firma powiązana:

Wolf System

Telefon 32 605 37 00
www.wolfsystem.pl
mail@wolfsystem.pl

Wolf System