Porady

Jak wybrać drzwi wejściowe?

14.02.2011

Drzwi wejściowe stanowią istotny element naszego domu, na który zwracają uwagę wszyscy wchodzący. Swoim eleganckim wyglądem i kolorystyką powinny zachęcać do przekroczenia progu. Czym zatem kierować się przy ich wyborze? Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta drzwi wejściowych.

Jak wybrać drzwi wejściowe? 

Producenci proponują różne wzory, kolory oraz materiały. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie zawsze jednak w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na parametry techniczne. To właśnie od nich zależy, czy drzwi wejściowe zapewnią skuteczną ochronę naszego domu przed zimnem, wiatrem, deszczem, czy hałasem.

Na początek – co się kryje w drzwiach wejściowych?

Drzwi stanowią łącznik pomiędzy wnętrzem domu a otaczającym go światem zewnętrznym. Mówiąc drzwi, najczęściej mamy na myśli element ruchomy, który prawidłowo nazywa się skrzydłem drzwiowym. Może być ono wykonane z różnych materiałów - przeważnie PVC, aluminium lub drewna. Wokół skrzydła znajduje się mocowana do ściany rama, tzw. ościeżnica. Kolejnym ważnym elementem są uszczelki gumowe lub szczotkowe, montowane po całym obwodzie skrzydła.

Drzwi barierą dla zimna

Jednym z głównych parametrów technicznych, jakim powinniśmy kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych jest izolacyjność termiczna. O tym, jakie będą występowały straty ciepła po zamontowaniu drzwi, informuje współczynnik przenikania ciepła U – im jest on niższy, tym mniejsze straty ciepła. Oprócz bariery dla zimna drzwi powinny chronić nas także przed innymi czynnikami atmosferycznymi. Mowa tutaj przede wszystkim o wietrze, deszczu i śniegu. Podstawowym parametrem określającym szczelność drzwi jest wodoszczelność. Określa ona stopień zabezpieczenia wnętrza przed przenikaniem do niego deszczu, w zależności od siły wiatru.

Drzwi antywłamaniowe

Aby czuć się bezpiecznie w naszym domu, warto rozważyć wybór drzwi o podwyższonej odporności na włamanie. Takie drzwi mogą posiadać specjalnie wzmocnione profile skrzydła, wkładki podnoszące wytrzymałość naroży, czy szybę antywłamaniową.

Domowe zacisze

Po ciężkim dniu marzymy o tym, by wrócić do cichego, spokojnego domu. Dlatego przy wyborze drzwi zewnętrznych warto wziąć pod uwagę ich izolacyjność akustyczną. Wartość ta informuje nas, jak skutecznie drzwi tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. Wyrażana jest ona w decybelach i oznaczana za pomocą współczynnika Rw. Przy izolacyjności akustycznej - im wyższa wartość współczynnika, tym lepiej drzwi tłumią hałas z zewnątrz.

Drzwi wizytówką domu

Oprócz funkcji ochronnych drzwi zewnętrzne stanowią również bardzo istotny element wizualny fasady budynku. Na rynku dostępne są zarówno skrzydła o klasycznej i ponadczasowej formie idealne do tradycyjnych domów, jak i rozwiązania nawiązujące do nowoczesnej stylistyki. Do naszej dyspozycji mamy również całą gamę barw, tak abyśmy mogli dopasować drzwi do koloru elewacji, okien czy dachu.

OKNOPLAST produkuje drzwi w kolorze białym oraz palecie takich samych odcieni, jak w przypadku okien. Pozwala to dobrać identyczną barwę drzwi i okien, jak również tworzyć kontrastowe aranżacje.

Źródło: OKNOPLAST

Więcej