Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Idealne sterowanie

Kocioł grzewczy jest sercem ogrzewania domu. Zapewnia komfort cieplny w trakcie długich zimowych miesięcy. Jednak aby „serce” działało bez usterek – musi kierować nim mózg. W ogrzewaniu takim mózgiem jest system sterowania, który zarządza działaniem całego układu. Optymalna regulacja systemu zapewnia odczuwalne dla kieszeni oszczędności (nawet do 40%).

Idealne sterowanie
Purmo Group Poland Grzejniki płytowe, konwektorowe, kolumnowe
www.purmo.com
Purmo Group Poland Grzejniki płytowe, konwektorowe, kolumnowe
Dane kontaktowe:
22 544 10 00
Ciszewskiego 15, 02-777 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Od systemu sterowania zależy komfort użytkowania pomieszczeń oraz efektywne wykorzystanie mocy grzewczej instalacji. Właściwie działający system sterowania odbija się bezpośrednio na kosztach ogrzewania, a jego przeprogramowanie do bardziej oszczędnych nastaw, szybko znajduje odzwierciedlenie w wysokości rachunków. Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja nie będzie działać w sposób efektywny, jeśli nie współpracuje z odpowiednio dobranym systemem sterowania.

Termostat – klucz do sukcesu

Nowoczesne, oszczędne systemy ogrzewania wymagają użycia termostatów. W innym przypadku przepływ ciepłej wody przez urządzenia grzewcze jest stały, a tym samym zużycie ciepła i nasze rachunki nie zmieniają się. Jeśli będziemy sterować przepływem wody, możemy zaoszczędzić ciepło i w rezultacie mniej za nie płacić.

Sterowanie pracą kotła

Najbardziej rozpowszechnione systemy sterowania pracą kotła opierają się na jednym termostacie, umieszczonym w reprezentacyjnym punkcie domu. Nastawy zazwyczaj pozwalają na ustawienie trybów pracy w systemie tygodniowym. Ustawiamy pożądane temperatury i czas w ciągu doby, kiedy w pokoju ma być cieplej  lub chłodniej.

Regulacja indywidualna – optymalne rozwiązanie

Wadą sterowania z jednym tylko termostatem jest brak regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Jeden czujnik umieszczony w reprezentatywnym punkcie domu nie wystarcza do zapewnienia komfortu cieplnego we wszystkich pokojach. Skutkuje to niedogrzaniem lub przegrzaniem niektórych pomieszczeń. W efekcie użytkownik podnosi temperaturę na głównym sterowniku, a to powoduje niepotrzebny wzrost kosztów ogrzewania.

Im bardziej zaawansowany jest system sterowania, tym bardziej zindywidualizowaną regulację oferuje. Zastosowanie systemu wielu termostatów umożliwia regulację temperatury oddzielnie dla każdego pomieszczenia, a nawet dostosowanie trybu pracy poszczególnych urządzeń grzewczych do pory dnia, trybu życia oraz indywidualnych preferencji użytkowników.

Źródło: PR Purmo

Więcej