Porady

Przedświąteczne porządki w kuchni i łazience – poradnik

02.12.2014

Okres przygotowania do świąt to nie tylko związana z nim gorączka zakupów, gotowanie potraw, ale także czas intensywnych porządków w domu. Wszystko po to, by w święta móc w pełni cieszyć się wyjątkową atmosferą. Co zrobić, aby szybko i skutecznie usunąć uciążliwe zabrudzenia w kuchni i łazience – radzi Anna Kowalska, Zastępca Dyrektora Handlowego ds. Marketingu firmy Deante, producenta wyposażenia kuchni i łazienek.

Przedświąteczne porządki w kuchni i łazience – poradnik

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, o których mówi się, że najtrudniej utrzymać w nich idealny porządek. Jednak z odrobiną pomysłowości i umiejętnego planowania można sprawnie wyczyścić z pozoru nawet najbardziej trwałe zabrudzenia.

Lśniąca kuchnia

W kuchni jednymi z najważniejszych elementów do wyczyszczenia są: zlewozmywak z baterią, kuchenka, piekarnik oraz lodówka. Najprostszym rozwiązaniem do pozbycia się uporczywych plam czy tłuszczu jest wykorzystanie gotowych środków myjących. Należy jednak pamiętać, że najczęściej są one żrące (zawierają kwasy, zasady, alkohol lub związki chloru) i mogą szkodzić domownikom, zwłaszcza dzieciom, a także, paradoksalnie, niszczyć sprzęt.

Pamiętajmy też, że powierzchni chromowanych, pozłacanych lub kolorowych nie wolno czyścić chropowatymi ściereczkami, ani też środkami zawierającymi materiały ścierne. Dobrym pomysłem jest zatem sięgnięcie po naturalne środki czyszczące, gwarantujące efekt i nie nadwyrężające przedświątecznego budżetu.

Armaturę kuchenną z łatwością wyczyścimy za pomocą miękkiej ściereczki nasączonej roztworem octu i wody, dzięki czemu usuniemy osądzający się kamień, jednocześnie nie rysując powierzchni baterii. Podobny zabieg można zastosować w czyszczeniu zlewozmywaka stalowego. Dodatkowo, można go natłuścić cienką warstwą oleju jadalnego, który świetnie konserwuje stal.

Zlewozmywaki granitowe, pomimo wysokiej odporności na zabrudzenia czy odbarwienie, warto czyścić specjalnymi środkami, przeznaczonymi do gresogranitu. Preparaty te ułatwiają spływanie wody, co minimalizuje powstawanie zacieków oraz osadu kamiennego. W codziennej pielęgnacji takiego zlewozmywaka wystarczy użyć płynu do mycia naczyń. W celu konserwacji można, identycznie jak w przypadku produktu wykonanego ze stali, wykorzystać olej. Stosując się do tych wskazówek zyskamy pewność, że zlewozmywak jest dobrze zabezpieczony i może dalej służyć przez lata.

Podczas czyszczenia kuchenki, możemy rozcieńczyć ocet wodą w proporcji 1:1. Na trudniejsze zabrudzenia, także piekarnika, dobrze jest zastosować pastę z cieplej wody, octu i sody oczyszczonej.

A co z lodówką?

To strategiczne miejsce, w którym będziemy także przechowywać dużą ilość żywności w trakcie świąt, dlatego powinno lśnić czystością. Także w tym wypadku niezastąpiona okazuje się soda. Łyżeczkę tego proszku należy rozpuścić w szklance wody i tak przygotowanym roztworem wyczyścić wnętrze lodówki oraz gumy na drzwiach. Nie tylko usunie to zabrudzenia, ale także nieprzyjemne zapachy.

Łazienkowe porządki

Zastosowanie kilku sprawdzonych sposobów na czyszczenie łazienki spowoduje, że nie będzie to tak niechętnie wykonywana czynność. Do najczęściej brudzących się elementów w tym pomieszczeniu, z uwagi na częstotliwość użytkowania, należy oczywiście umywalka z baterią. To tu gromadzi się najwięcej osadu z wody, kosmetyków czy pasty do zębów. Takich zabrudzeń łatwo pozbędziemy się za pomocą octu.

Ocet jest dobry na każdy osad wapienny, dlatego też świetnie nada się do usunięcia kamienia z misy WC. W tym celu należy na całą noc wlać do misy roztwór wody z octem, a rano bez problemu usunąć brud za pomocą szczotki. Podobny zabieg należy zastosować w  kabinie prysznicowej i wannie, a po spłukaniu, osuszyć miękką szmatką.

Do pełni szczęścia w łazience będzie brakować jedynie pięknych luster bez smug. Wszelkie zabrudzenia usuniemy z pomocą octu lub spirytusu, a do polerowania warto wykorzystać specjalną ściereczkę do luster lub… pończochę. Po umyciu warto też zastosować trik, dzięki któremu lustro nie będzie parować podczas kąpieli. Wystarczy nałożyć na jego powierzchnię cienką warstwę pianki do golenia i wypolerować.

Domowe, przedświąteczne porządki nie muszą wcale oznaczać nieprzespanych nocy i pełnych stresu zmagań z brudem. Wystarczy odpowiednio wcześniej zaplanować wszystkie aktywności i zachęcić do pracy całą rodzinę, aby w święta móc cieszyć się pięknym, czystym mieszkaniem. Pamiętajmy jednak, że aby zachować walory estetyczne wszystkich sprzętów znajdujących się w łazience i kuchni wymagana jest systematyczność w sprzątaniu. Jedynie regularne czyszczenie baterii, a nie tylko to „od święta” zagwarantuje nam również prawidłowe jej działanie.

Deante to polska marka, która od ponad 20 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku. Szeroki wachlarz asortymentu obejmuje wyposażenie kuchenne, a w nim: baterie, zlewozmywaki granitowe, stalowe i ceramiczne oraz wyposażenie łazienkowe, zawierające zestawy i panele natryskowe, brodziki, kabiny, baterie oraz ceramikę. Firma dba o to, aby oferowane produkty wyróżniały się zarówno wysoką jakością, jak i ciekawym designem. Deante współpracuje z utytułowanymi projektantami i młodymi twórcami. Dzięki ich kreatywności powstają innowacyjne produkty nagradzane w licznych konkursach wzorniczych, takich np. jak: Top Design Award, PRODECO, Złote Ville.

Firma posiada nowoczesną fabrykę zlewozmywaków granitowych w Tomaszowie Mazowieckim, na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rocznie ponad milion produktów Deante trafia do polskich mieszkań. Firma cieszy się opinią solidnego partnera biznesowego, co potwierdziły liczne tytuły: „Przedsiębiorstwo Fair Play”, „Gazele Biznesu” i „Solidny Partner”.

źródło i zdjęcia: Deante

Firma powiązana:

Deante

Telefon 42 638 30 00, 800 242 515
www.deante.pl
deante@deante.pl

Deante