Porady

Montaż parapetów wewnętrznych przedstawia Kajex

27.11.2014

Przed przystąpieniem do montażu parapetów należy przygotować płaszczyznę muru, na której będzie osadzony parapet. Płaszczyzna montażowa powinna być wypoziomowana, wyrównana, osuszona i odtłuszczona. Parapet należy wpuścić pod okno 1cm.

Montaż parapetów wewnętrznych przedstawia Kajex

1. Do montażu można stosować klej montażowy. Cienką warstwę kleju za pomocą szpachelki należy nałożyć na obie klejone powierzchnie. Powierzchnie dopasować i natychmiast docisnąć. Klej poliuretanowy utwardza się wilgocią z powietrza. Początek żelowania kleju następuje po 20-30 minutach. Klej utwardza się w ciągu 2-4 godzin.

W przypadku ograniczonej wilgotności powietrza czas wiązania może wydłużyć się nawet do 24 godzin. Docisk parapetu do podłoża powinien trwać do pełnego utwardzenia kleju.

2. Do montażu parapetów można stosować również cementowe zaprawy klejowe. Należy zwrócić uwagę na podłoże, które powinno być równe, suche i nośne, tzn. odpowiednio mocne, oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność zaprawy (zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farb).

Nierówności podłoża, które uniemożliwiają zastosowanie prawidłowej grubości warstwy zaprawy (2-5mm) należy korygować używając zaprawy wyrównującej.

3. Parapet można montować także na piance montażowej. Parapet należy ustawić w żądanym położeniu, odpowiednio zaklinować aby pianka montażowa nie spowodowała wygięcia parapetu. Następnie wypełnić przygotowane miejsce pianką i odczekać 24 godziny. Kolejnym etapem prac jest obcięcie nadmiaru pianki nożem i jej obróbka zaprawą lub gipsem.

Należy pamiętać, iż pianka poliuretanowa łączy się ze strukturą parapetu powodując stałe uszkodzenie jego powierzchni. Pianka nie zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci (wody).

Styk parapetu z ościeżnicą okna należy uszczelnić. Następnie ostrożnie usunąć folię zabezpieczającą parapet.

Stosowane do montażu i uszczelnienia środki oraz materiały powinny posiadać aktualne atesty PZH i ITB.

Sposób przeprowadzenia montażu powinien być zgodny z zasadami sztuki budowlanej.

źródło i zdjęcie: KAJEX

Firma powiązana:

Biuro Handlowe KAJEX − Joanna Ziebura

Telefon 32 210 87 83, 449 15 66, 603 132 229, 603 132 230, 693 029 395
www.kajex.pl
biuro@kajex.pl

Biuro Handlowe KAJEX − Joanna Ziebura