Porady

Miedź Przeciwdrobnoustrojowa może zatrzymać Ebolę

17.11.2014

Przestrzeganie procedur higienicznych takich jak mycie rąk, dezynfekcja, czy kwarantanna okazują się niewystarczające, aby powstrzymać Ebolę. Rozwiązaniem problemu może być Miedź Przeciwdrobnoustrojowa, która jak dowodzą badania likwiduje ze swojej powierzchni ponad 99% bakterii, grzybów i wirusów. Wiele wskazuje na to, że mogłaby także skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnego dla ludzkości wirusa Eboli.

Miedź Przeciwdrobnoustrojowa może zatrzymać Ebolę

Wirus Ebola wywołujący gorączkę krwotoczną stanowi poważne zagrożenie dla życia ludzi. Według WHO przewiduje się, że przy obecnej dynamice wzrostu zachorowań na świecie, do końca roku średnio 10 000 osób tygodniowo zarazi się Ebolą. Rozprzestrzenianie się wirusa pokazuje, że środki takie jak mycie rąk, dezynfekcja i procedury kwarantanny są niewystarczające.

Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) podkreśla, że wirus Ebola jest przenoszony przez bezpośredni kontakt ze śliną, krwią, czy innymi płynami ustrojowymi zarażonej osoby, lub przez kontakt z zakażonymi przedmiotami (np. poręcze, uchwyty, klamki w szpitalach, na lotniskach, czy w autobusach). Badania dowodzą, że wirus Ebola może być aktywny na skażonych powierzchniach aż przez 6 dni.

Miedź skutecznie eliminuje bakterie, grzyby i wirusy nanoszone na jej powierzchnię. Z badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez profesora Billa Keevil'a (Katedra Ochrony Zdrowia Środowiskowego Uniwersytetu Southampton) i jego zespółu, wynika że miedź eliminuje ze swojej powierzchni norowirusy.

Opierając się na naszych badaniach wirusów o podobnych strukturach genetycznych spodziewamy się, że miedziane powierzchnie będą neutralizować wirusa Ebola i pomogą opanować jego rozprzestrzenianie się. Warunek to stosowanie Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej na powierzchniach dotykowych w miejscach publicznych – wyjaśnia profesor Keevil.

Jednak badania nad samym wirusem Ebola nie mogą być obecnie prowadzone ze względu na ograniczony dostęp do laboratoriów posiadających odpowiednie zezwolenia w zakresie bezpieczeństwa biologicznego.

Miedź może być cennym uzupełnieniem już istniejących środków ochrony przed Ebolą – mówi Michał Ramczykowski, prezes Polskiego Centrum Promocji Miedzi. Powierzchnie z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej są "bezobsługowe". Do zabijania bakterii i innych drobnoustrojów nie wymagają specjalnych warunków, ani czynności ze strony personelu szpitala, z wyjątkiem standardowych procedur czyszczenia i dezynfekcji. Zastosowanie powierzchni dotykowych z miedzi w jednostkach ochrony zdrowia, miejscach użyteczności publicznej takich jak lotniska, może skutecznie przerwać łańcuch epidemiczny i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. – dodaje Michał Ramczykowski.

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) www.copperalliance.pl działa w ramach światowej sieci Copper Alliance, której celem jest tworzenie warunków na rynku dla zwiększenia zastosowań produktów z miedzi i jej stopów w wielu dziedzinach gospodarki takich jak energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska i ochrona zdrowia. Realizowane przez PCPM projekty są koordynowane i współfinansowane przez International Copper Association (ICA) z siedzibą w Nowym Jorku. Działalność PCPM oparta jest na przekonaniu, iż miedź posiada wyjątkowe właściwości i parametry techniczne, których wykorzystanie pozwala na tworzenie rozwiązań wpływających na poprawę jakości życia.

źródło i zdjęcie: Polskie Centrum Promocji Miedzi

Firma powiązana:

KME Polska Sp. z o.o.

Telefon 33 842 20 75
www.kme.com
lukasz.krolicki@kme.com

KME Polska Sp. z o.o.