Porady

Jakie powinny być drzwi zewnętrzne? - radzi Drewdar

04.11.2014

Produkowane dziś drzwi składają się z kilku warstw: izolacyjnej, usztywniającej, pokryciowej. Tylko ościeżnice i ramy skrzydeł drzwiowych robi się z drewna, litego lub klejonego warstwowo. Użycie drewna klejonego zapewnia wysoką wytrzymałość na odkształcenia.

Dostępne są również drzwi o konstrukcji stalowej, ale mimo dużej wytrzymałości są rzadko stosowane ze względu na mniejsze walory estetyczne.

Drzwi zewnętrzne z klejonego drewna sosnowego, mahoniowego i dębowego mają różną grubość, dochodzącą aż do 65 mm. Mają wzmocniony ramiak, skrzydła wygłuszone i ocieplone oraz zamontowany wpuszczany zamek. Skrzydła są ocieplane styropianem, pianką poliuretanową albo wełną mineralną. Drzwi mogą inaczej wyglądać od strony zewnętrznej a inaczej od wewnętrznej, lub obie strony mieć takie same.

Pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych (temperatury i wilgotności powietrza) materiał, z którego zrobione są drzwi, pracuje - kurczy się lub rozszerza. Wiąże się to ze zmianami szerokości szczeliny między ościeżnicą a skrzydłem drzwiowym. Dlatego na obwodzie skrzydła powinny być umieszczone uszczelki, które zapobiegną przenikaniu powietrza do środka.

Samodzielne docieplanie nieszczelnych drzwi materiałem izolacyjnym - wełną mineralną lub styropianem - może prowadzić do skraplania się w ich wnętrzu pary wodnej. Dlatego lepiej jest nieszczelne drzwi wymienić.

Drzwi wejściowe powinny otwierać się na zewnątrz, w przeciwnym razie łatwo byłoby włamać się przez wepchnięcie skrzydła do środka. Dodatkowe wyposażenie drzwi zewnętrznych za które zazwyczaj trzeba osobno dopłacić to np. wizjer panoramiczny, regulowane zawiasy czopowe wzmocnione ceownikiem aluminiowym po stronie zamka, bolce antywyważeniowe, termoizolacyjny próg drzwiowy.

źródło i zdjęcie: Drewdar

Firma powiązana:

Drewdar

Telefon 22 776 76 80
www.drewdar.pl
biuro@drewdar.pl

Drewdar