Porady

Etykieta energetyczna ErP

27.10.2014

Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej najpóźniej we wrześniu 2015 roku wszyscy producenci ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych oraz zestawów zawierających ogrzewacze pomieszczeń, podgrzewacze wody i zasobniki ciepłej wody użytkowej muszą wdrożyć postanowienia nowej dyrektywy dotyczącej ekologii produktów związanych z energią i nowej etykiety efektywności energetycznej.

Etykieta energetyczna ErP

Etykieta energetyczna ErP Ten dzień zbliża się szybkimi krokami. Unijne rozporządzenie w sprawie produktów związanych z energią - w skrócie zwanych "ErP" (ang. "Energy related Products") - poddaje ocenie i dzieli urządzenia na różne klasy efektywności energetycznej. Etykiety efektywności energetycznej, umieszczane do tej pory na nowych lodówkach, telewizorach i pralkach, zostaną zastosowane więc również w przypadku urządzeń grzewczych i podgrzewaczy wody. Pompy ciepła do ogrzewania, podgrzewacze ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła, zasobniki solarne i zasobniki ogrzewane pośrednio otrzymają etykietę efektywności energetycznej, która w całej Europie będzie wyglądała tak samo.

Ocena efektywności energetycznej pompy ciepła do ogrzewania zostanie zaprezentowana na etykiecie poprzez przyporządkowanie urządzenia do jednej z dziewięciu klas. Najwyższą z nich jest A++, natomiast klasa G oznacza urządzenie o najniższej efektywności energetycznej. W przypadku pomp ciepła do ogrzewania przynależność do danej klasy ustalana będzie na podstawie rocznego współczynnika efektywności (SCOP).

Zależy on z jednej strony od strefy klimatycznej, a z drugiej od potencjalnego systemu grzewczego. Dlatego też Europa zostanie podzielona na trzy strefy klimatyczne. W przypadku grzejników i systemów ogrzewania podłogowego na etykiecie efektywności energetycznej umieszczone zostaną informacje o możliwych klasach efektywności energetycznej w zależności od temperatury zasilania.

Do czasu wyznaczonego terminu na ostateczne wdrożenie etykiet publikacja informacji na temat efektywności energetycznej urządzeń jest jeszcze dobrowolna, od 2015 roku stanie się obowiązkiem producenta. Gotowość na wprowadzenie etykiet efektywności energetycznej i pewna przyszłość: już dziś oferujemy naszym klientom przyszłościowe rozwiązania!

źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron Polska