Porady

Grill gazowy czy węglowy

11.09.2014

Jeżeli planujesz zakup nowego grilla, prawdopodobnie zasięgnąłeś rady przyjaciół i znajomych z pracy oraz zbadałeś dostępne na rynku oferty i jesteś rozdarty pomiędzy grillem gazowym a grillem węglowym.

Zwykle użytkownicy jednego z tych dwóch typów grillów twierdzą, że jest on o niebo lepszy od drugiego. To, który grill jest faktycznie lepszy zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych oczekiwań. Czy potrzebujesz urządzenia szybkiego i prostego w obsłudze? Wybierz gaz. Jeśli wolisz długie grillowanie i charakterystyczny smak dymu, węgiel będzie odpowiednim wyborem.

Wygoda
W tej kategorii grille gazowe nie mają sobie równych. Łatwości, z jaka rozpalasz grill zasilany paliwem gazowym wprost nie da się porównać do rozpalania grilla węglowego. Wystarczy przekręcić pokrętło i wcisnąć przycisk zapalarki, a po kilku minutach możesz rozpoczynać grillowanie. Rozpalenie grilla węglowego wymaga użycia palnego płynu, podpałki do grilla lub zapalarki elektrycznej. Zabiera to więcej czasu, którego często nie ma zbyt dużo.

Autentyczność
Niektórzy uważają, że zapach dymu węglowego to coś, z czego żaden prawdziwy miłośnik grilla nigdy nie zrezygnuje. Jest coś wyjątkowego w samodzielnym rozpalaniu i podtrzymywaniu paleniska. Kto jednak powiedział, że zawsze należy robić to, co mówią puryści? Grill gazowy jest równie autentyczny.

Koszty
Również pod uwagę należy brać koszty. Ogólnie rzecz biorąc, grille gazowe są droższe od węglowych. Jeżeli nie chcesz wydać zbyt dużo, możesz poszukać grilla węglowego, jednak pamiętaj, że węgiel drzewny jest droższym paliwem niż gaz. Na węgiel potrzebny na jedną sesję grillowania możesz wydać nawet 15 zł, podczas gdy w przypadku grilla gazowego, koszt paliwa może nawet nie przekroczyć złotówki. Musimy zatem pamiętać, że choć opcja węglowa jest tańsza na początku, na pewno nie okaże się ekonomiczna w dłuższej perspektywie. Grillowanie

Przed wyborem grilla, należy ponadto zaplanować sposób, w jaki zamierzamy z niego korzystać. Można grillować powoli i równomiernie lub szybko w bardzo dużej temperaturze. W drugim przypadku, najlepiej postawić na grill gazowy. Jeżeli masz dużo czasu, chcesz długo cieszyć się doglądaniem grillowanych potraw, zdecyduj się na grill węglowy.

Smak
Według tradycjonalistów, smak dymu typowy dla potraw przyrządzanych na grillu węglowym jest najlepszy. Niemniej jednak, mając grill gazowy, także możesz nadać potrawom ten autentyczny grillowy aromat dzięki wędzarce i drewnianym wiórkom. To, który smak okaże się lepszy jest kwestią indywidualną.
 
Wybór odpowiedniego grilla zależy także od miejsca, w którym chcesz z niego korzystać. Mały grill węglowy zmieści się na większości tarasów i balkonów. Ponadto, grill węglowy można rozpalić przy pomocy zapalarki elektrycznej, unikając w ten sposób jakiegokolwiek otwartego płomienia. Grill gazowy wymaga więcej otwartej przestrzeni, a zatem będzie trafnym wyborem, jeżeli dysponujesz dużym tarasem lub ogrodem. Ze względu na obecność płomieni w grillach gazowych, urządzenie takie należy ustawić z dala od miejsc, w których istnieje ryzyko przypadkowego rozprzestrzenienia się ognia.
Werdykt

To tyle, jeżeli chodzi o argumenty. Jak widzisz, na pytanie o wybór odpowiedniego grilla nie ma dobrej ani łatwej odpowiedzi. Wszystko jest kwestią indywidualnego smaku, czasu i kosztów. Niezależnie od tego, na który grill się zdecydujesz, z pewnością będziesz długo czerpać radość z grillowania.

źródło i zdjęcie: Agrimpex Griluj Gotuj

Firma powiązana:

Agrimpex Griluj i Gotuj

Telefon 16 623 61 62, 16 623 61 72
www.broilking.pl
biuro@broilking.pl

Agrimpex Griluj i Gotuj