Porady

Jak dobrać kolor podłogi? Zmiany w barwie drewna

01.09.2014

Decydując się na zmianę wystroju wnętrza lub planując urządzenie nowego mieszkania, powinniśmy starannie przemyśleć kolorystykę – nie tylko ścian czy mebli, ale przede wszystkim podłogi z naturalnego drewna. Dobór kolorów i ich połączenie w dużej mierze jest sprawą indywidualną. Warto jednak pamiętać o kliku podstawowych zasadach.

Jasny akcent
Podłogi jasne, np. z drewna klonu europejskiego, brzozy, buku czy klonu kanadyjskiego, nadają wnętrzu witalności i świeżości, są też zalecane do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie je powiększają. Jasne podłogi są uniwersalne - mogą być łączone zarówno z ciemnymi odcieniami, jak i uzupełniane przez jasne dodatki. Połączenie jasnej podłogi z jasną barwą ścian nie będzie wydawało się zbyt monochromatyczne, gdy zastosujemy kolorowe dodatki. Warto podkreślić, że tego typu rozwiązanie pozwala na szybkie i tanie przearanżowanie wnętrza. Zawieszenie barwnego obrazu, czy zakup szklanego stołu w intensywnym kolorze może zdziałać cuda!
 
Ciemny akcent
Przy wyborze podłóg ciemnych należy poświęcić szczególną uwagę kolorystyce innych elementów wnętrza, aby poprzez przypadkowy dobór pozostałych elementów utrzymanych w ciemnej tonacji, nie stworzyć pomieszczenia ponurego o ciężkiej, dekadenckiej atmosferze. Zwróćmy uwagę, czy pokój jest dobrze oświetlony (np. dzięki dużym oknom, przeszklonym drzwiom itd.), w przeciwnym razie będziemy musieli pomyśleć o stałym sztucznym doświetleniu pomieszczenia.

Bezsprzecznie największym atutem głębokich kolorów jest fakt, że nadają one powagi, elegancji, szyku. Drewniana podłoga we wzorze pełnej deski, np. z opalanego drewna dębu wykończonego złotą bejcą dodaje pomieszczeniu także luksusu i prestiżu. Warto przy takim rozwiązaniu pokusić się o pokrycie ścian intensywną, zimną barwą: turkusem, fioletem, które poprzez stworzony kontrast podkreślą ciepły odcień drewna.

Pamiętajmy jednak, że ciemne kolory optycznie pomniejszają. To zarówno zaleta, jak i wada. Podłoga z ciemnego drewna np. wenge będzie więc bardzo dobrze sprawdzać się w przestronnym wnętrzu o jasnych ścianach. Jeśli boimy się, że na powierzchni będą widoczne ślady, kurz czy zarysowania - zdecydujmy się na tą poddaną procesowi szczotkowania lub postarzaną.
 
Egzotyka we wnętrzu
Osoby, które drewnianą podłogę we wzorze deski 1-rzędowej chcą potraktować jako najważniejszy element wystroju, powinny zwrócić uwagę na podłogi z drewna egzotycznego. Wymyślne i wzorzyste duże lamele z surowca takiego jak: kambala, jatoba lub merbau będą spełniać rolę dominanty wnętrza, najlepiej przestronnego. Ich ciekawa struktura, nietypowe akcenty (plamki, cętki itd.) i soczysta barwa wyeksponowane na 1-rzędowej konstrukcji zrobią wrażenie na każdym gościu.
 
Klasyka w najlepszym wydaniu
Klasyczne podłogi jak dąb i jesion nie narzucają swojego charakteru, doskonale współgrają z meblami oraz innymi elementami wykończenia wnętrz, jak okna i drzwi w odmiennych kolorach drewna. Nieprzypadkowo są nazywane ponadczasowymi. To idealny wybór dla osób, które szukają stonowanej bazy dla dalszych eksperymentów z kolorami np. ścian czy dodatków.
 
O TYM WARTO PAMIĘTAĆ: ODPORNOŚĆ NA ZMIANY WYWOŁANE ŚWIATŁEM SŁONECZNYM

Decydując się na kolor podłogi drewnianej należy pamiętać, że z biegiem czasu, pod wpływem światła słonecznego (a dokładnie promieni UV), produkty wykonane z drewna zmieniają swój odcień. Jest to proces w pełni naturalny, ale nie wszystkie gatunki drewna reagują w ten sam sposób. Niektóre gatunki dość szybko zmieniają barwę, inne dopiero po kilku latach.

Wybierając podłogę, powinniśmy zwrócić uwagę, jak będzie padało światło słoneczne w danym pomieszczeniu (czy jakiś fragment podłogi będzie stale nasłoneczniony itd.). Gatunki drewna, które łatwo zmieniają barwę nie powinny być stosowane w pomieszczeniach o bardzo intensywnym nasłonecznieniu, ponieważ w miejscach gdzie padają promienie słoneczne, powstaną przebarwienia o innym natężeniu, niż w miejscach, gdzie promienie słoneczne nie docierają bezpośrednio, np. w zacienionych miejscach, pod meblami, za drzwiami, pod dywanami.


źródło i zdjęcie: BALTIC WOOD

Firma powiązana:

Baltic Wood

Telefon 13 491 65 00
www.balticwood.pl
marketing@balticwood.pl

Baltic Wood