Porady

Paroizolacja dachu i poddasza

Kluczowy aspekt prawidłowego działania systemu dachu i poddasza - paroizolacja. Jeśli nie będzie funkcjonować prawidłowo, nastąpi zawilgocenie termoizolacji, spadek jej własności termoizolacyjnych, wychładzanie poddasza i wzrost kosztów grzewczych, a w skrajnych przypadkach wnikanie wody do wnętrza pomieszczeń, zagrzybienie i zapleśnienie, co w efekcie spowoduje niemożność zamieszkiwania na poddaszu. Odpowiedzi na częste pytania poniżej w artykule.

Jak układać folię paroizolacyjną?

Folie paroizolacyjne (paroszczelne) można układać dowolną stroną, gdyż są szczelne z każdej strony. Należy pamiętać o zakładzie, co najmniej 10 cm folii na łączeniach oraz dobrym ich naprężeniu na konstrukcji.

Co oznacza współpczynnik Sd folii dachowej?

Współczynnik Sd określa w metrach jak gruba musiałaby być warstwa powietrza, by stawiać taki sam opór parze wodnej jak membrana, np.: współczynnik Sd = 0,02m odpowiada warstwie powietrza o grubości 2 cm. Współczynnik na tym poziomie oznacza membranę wysokoparoprzepuszczalną.

Jak działa folia paroprzepuszczalna?

Folie paroprzepuszczalne posiadają na swojej powierzchni mikroperforacje w postaci odwróconych lejków - lejek zwęża się ku górze, dzięki temu krople wody nie są w stanie przedostać się przez folię, natomiast para wodna swobodnie przenika przez jej powierzchnię.

Jak układać folię paroizolacyjną?

Folie paroizolacyjne (paroszczelne) można układać dowolną stroną, gdyż są szczelne z każdej strony. Należy pamiętać o zakładzie, co najmniej 10 cm folii na łączeniach oraz dobrym ich naprężeniu na konstrukcji.

Którą stroną należy układać folie dachowe?

Folie niskoparoprzepuszczalne (do 100 g/m2/24h) można układać dowolną stroną. Producenci jednak polecają układanie ich napisami do góry. Natomiast folie wysokoparoprzepuszczalne (powyżej 1000 g/m2/24h) należy bezwzględnie układać zgodnie z zaleceniami producenta. Folie zwinięte są w rolki, tak aby przy rozwijaniu układały się właściwą stroną.

W jaki sposób łączyć pasy folii paroszczelnej podczas wykańczania poddasza w suchej zabudowie?

Jeśli poddasze ma być użytkowe, a w szczególności jeśli znajdzie się na nim kuchnia lub łazienka, prawidłowe wykonanie izolacji paroszczelnej jest bardzo ważne. Para wodna przedostając się przez płyty g-k może zawilgocić wełnę mineralną, co spowoduje znaczne pogorszenie jej właściwości termoizolacyjnych. Aby temu zapobiec między wełną mineralną a płytą g-k układa się folie paroszczelne. Poszczególne pasy folii, dla zapewnienia szczelności tej warstwy, najlepiej połączyć ze sobą za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczoną taśmą klejącą. Wielu producentów folii paroszczelnych w swojej ofercie handlowej posiada również takie taśmy.

Jak naprawić pociętą folię paroprzepuszczalną?

Należy zastosować dedykowane taśmy uszczelniające lub łaty z folii o podobnej specyfikacji. Folia paroprzepuszczalna jest warstwą zabezpieczającą przed przedostawaniem się wilgoci spod połaci dachowej do wnętrza budynku. Dlatego też nie może być dziurawa lub przecięta.

Jak radzić sobie z obecnością uciążliwych ptaków?

Zabezpieczenia przeciw ptakom mocuje się na dachach, parapetach, gzymsach, obrzeżach okiennych itp. Mają one najczęściej postać kolców o średnicy 1,3 mm i długości 10 cm. Wykonane są ze stali nierdzewnej, przymocowane w rozstawie co 1 cm do sztywnej, przeźroczystej listwy z poliwęglanu. Segmenty są w odcinkach po około 30 cm, co pozwala na wykorzystywanie ich w różnych długościach, płaszczyznach i kształtach. Inne rodzaje zabezpieczeń to ruchome pręty - służą głównie do zabezpieczenia parapetów i barierek balkonowych. Gdy ptak próbuje usiąść na powierzchni zabezpieczonej przez pręty, wtedy uginają się one i obracają, uniemożliwiając ptakom siadanie w tym miejscu. Zabezpieczenia takie jak Corobird® nie ranią ptaków, a jedynie skutecznie je odstraszają.

źródło i zdjęcia: Corotop

Paroizolacja dachu i poddasza

Firma powiązana:

CB S.A.

Telefon 77 400 50 62, 801 680 124
www.corotop.com.pl
info@corotop.com.pl

CB S.A.
Zobacz produkty: