Porady

Jak sobie radzić z wilgocią?

07.08.2014

Łuszczenie się farby, odpadanie płytek, tynku, pleśń, grzyby, ślady soli - to, niektóre objawy kłopotów z wilgocią w domu. Jeśli poznamy i usuniemy ich źródła, możemy skutecznie osuszyć dom.

PIWNICE I FUNDAMENTY

Pamiętajmy, że izolować przed wilgocią z gruntu trzeba każdy dom - również niepodpiwniczony. Nie warto na tym oszczędzać, bo usuwanie skutków zawilgocenia w domu już wybudowanym jest skomplikowanym i pracochłonnym zabiegiem.

SKĄD SIĘ BIERZE WILGOĆ?

Piwnice lub fundamenty domów mogą być zawilgocone od zewnątrz przez:
- wodę opadową przesączającą się przy ścianach fundamentowych lub ścianach piwnic w głąb gruntu, powierzchnie klejone nie zostały prawidłowo przygotowane
- wodę gruntową, gdy jej poziom jest bardzo wysoki, gwałtownie się podniesie lub, gdy jest podciągana kapilarnie (czyli z głębi gruntu ku górze zwłaszcza w piaskach).

CO POWODUJE, ŻE BYWAJĄ WILGOTNE?

Brak izolacji - zdarza się często zwłaszcza w starych domach. Przejścia instalacji przez izolację - to miejsca bardzo trudne do wykonania, woda może przedostawać się szczelinami wokół rur. Nieszczelna izolacja - najczęściej nieszczelności są spowodowane błędami wykonawczymi
- Brak drenażu - jeżeli istnieje niebezpieczeństwo zalewania piwnic wodą.
Brak wentylacji w piwnicy - powinna być zawsze, ale jest szczególnie ważna, gdy w piwnicy urządzona jest pralnia lub łazienka.

JAK POZBYĆ SIĘ WILGOCI?

Zanim rozpoczniemy walkę z wilgocią, najpierw trzeba ustalić przyczyny jej powstawania.
Gdy ściany są zawilgocone przez wodę opadową (wtedy ściany piwnic są wilgotne tylko czasami po opadach deszczu).

Trzeba odkopać ściany do poziomu fundamentów, poczekać aż wyschną, a następnie naprawić istniejącą lub wykonać nową, pionową izolację przeciwwilgociową.
Jeśli zdecydowałeś się na naprawę lub wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej , nie musisz zlecać tego zadania wyspecjalizowanej ekipie.

MOŻESZ ZROBIĆ TO SAM!

- unikniesz dodatkowych nakładów finansowych.
Przede wszystkim wybierz odpowiedni środek do wykonania izolacji musi on spełniać odpowiednie warunki:
- łatwy w użyciu tj. nakładany bezpośrednio na ścianę (bez podgrzewania) używając przy tym prostych narzędzi np. pędzla
- bez dodatkowych środków zabezpieczających (podkładów gruntujących, przyklejania papy, folii itp....)

Idealnym produktem do samodzielnego wykonania izolacji przeciwwilgociowej jest MEMBRANA IZOLACYJNA firmy ANSER.

Membrana tworzy tzw. folię w płynie. Po pomalowaniu nią ściany i wyschnięciu, powstaje doskonała odporna na niskie i wysokie temperatury, elastyczna i wodoodporna izolacja.
Stosując MEMBRANE IZOLACYJNĄ oszczędzasz CZAS I PIENIĄDZE !!!

Gdy przyczyną zawilgocenia murów jest kapilarne podciąganie wody (wtedy ściany piwnic bywają wilgotne tuż przy podłodze), konieczne jest wykonanie izolacji poziomej ścian, czasem i podłogi.

ŚCIANY I STROPY

Mogą być zawilgocone zarówno z zewnątrz jak i od środka domu. Zdarza się też, że przyczyna zawilgocenia tkwi w ich wnętrzu.

CO POWODUJE, ŻE ŚCIANY I STROPY BYWAJĄ WILGOTNE?

Zbyt słaba wentylacja lub jej brak.W pomieszczeniach z niedrożnymi kanałami wentylacyjnymi i szczelnymi oknami w ściany i stropy wnika więcej wilgoci, niż powinno.

Błędnie wykonane lub uszkodzone pokrycie, nieszczelne rynny lub rury spustowe, zniszczone lub niestarannie wykonane obróbki sprzyjają powstawaniu zacieków na ścianach.

Nieszczelność w izolacji poziomej pomiędzy ścianami piwnic (lub ścianami fundamentowymi), a ścianami domu lub jej brak powodują, że ściany parteru podciągają wilgoć. Jej obecność może objawiać się wewnątrz domu tym, że tuż nad podłogą ściany będą wilgotne i zimne, a po pewnym czasie zagrzybione.
Zły układ warstw lub zastosowanie nieodpowiednich materiałów może zahamować przepływ pary wodnej przez ściany i stropy oraz skroplenie się jej w ich wnętrzu.

JAK POZBYĆ SIĘ WILGOCI?

Na początek trzeba usunąć przyczyny gromadzenia się wilgoci, naprawić rynny oraz rury spustowe, a płynącą w nich wodę odprowadzić dalej od domu, zapewnić dobrą wentylację, naprawić nieszczelną izolację poziomą i pionową lub wykonać nową. Następnie należy wysuszyć ściany i stropy.

Zwykle wystarczy ogrzewanie i wietrzenie zawilgoconych pomieszczeń. Jeśli to nie pomaga lub trwa zbyt długo, można zastosować dodatkowe źródła ciepła (najlepiej dmuchawy elektryczne) Należy zadbać o to, aby na poddaszu była dobra wentylacja, w przeciwnym razie para wodna z wilgotnego powietrza będzie się skraplać na spodniej powierzchni połaci dachu.
Konieczne jest usunięcie grzybów i pleśni, bo jeśli tego nie zrobimy, będą one nadal narastać.

JAK SIĘ POZBYĆ PLEŚNI I GRZYBÓW?

Zawilgocony dom może zostać zaatakowany przez grzyby i pleśnie. Organizmy te niszczą materiały budowlane i tworzą mikroklimat szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Trzeba się ich szybko pozbyć i zlikwidować warunki sprzyjające ich ponownemu rozwojowi.

SKĄD SIĘ BIORĄ GRZYBY?

Grzyby pleśniowe, popularnie zwane pleśniami, atakują drewno, materiały drewnopochodne, ceramikę budowlaną, beton, tynki, a nawet tworzywa sztuczne. Ich zarodniki są obecne niemal wszędzie i rozpoczynają rozwój, jak tylko trafią na sprzyjające warunki atmosferyczne. Dochodzi do tego, gdy jest wilgotno, ciepło i nie ma przewiewu.
Zarodniki grzybów domowych zawsze są obecne w sąsiedztwie ich owocników. Przenoszą się na niewielką odległość niesione przez wodę lub powietrze. Mogą też czaić się w zagrzybionej ziemi. Grzyby żywią się celulozą zawartą w drewnie, białkiem i fosforanami. Aby jednak dostać się do źródła pożywienia, potrafią przerosnąć nawet beton i grube ściany murowane.

JAK JE ROZPOZNAĆ?

Rozpoznać grzyby jest dosyć łatwo, mają bowiem charakterystyczny wygląd i zostawiają wyraźne, nieestetyczne ślady swej bytności.

PLEŚNIE

Atakują zarówno drewno jak inne materiały budowlane. Tworzą skupiska płaskich narośli w kolorach od białego do ciemno-brunatnego.
Ich obecność na ścianach i sufitach można też stwierdzić obserwując wybrzuszenia, odpadanie tynku, łuszczenie się powłoki malarskiej lub odklejanie tapety. Nie niszczą drewna, a jedynie psują jego wygląd. Potrafią za to naruszyć strukturę innych materiałów budowlanych, a szczególnie cegieł, farb, tynków i tapet.

GRZYBY DOMOWE:

Występują tam, gdzie jest drewno. Na zainfekowanej powierzchni najpierw pojawia się grzybnia. Tworzy ona skupiska cieniutkich nitek. Następnie u niektórych gatunków formują się z nich długie sznury. Na koniec tego cyklu wyrastają owocniki, które mogą przybrać najprzeróżniejsze kształty - od płaskich skórzastych narośli do kapeluszy charakterystycznych dla grzybów leśnych.
Mogą one mieć kolor biały, żółty, żółto-pomarańczowy, zielono-oliwkowy, czerwony, fioletowy, brunatny, a najczęściej czarny. Grzyby domowe powodują butwienie i pękanie drewna. Rozsadzają też ściany, fundamenty i stropy, przez które przerastają.

UWAGA!

Do rozpoznania gatunku grzybów lub pleśni, które pojawiły się w domu, nie trzeba wzywać specjalisty. Jego ekspertyza może być jednak pomocna wtedy, gdy ktoś ma alergię na konkretne gatunki i musi wiedzieć, co mu zagraża. Cokolwiek by porastało ściany, i tak trzeba się tego pozbyć, a stosowane do tego preparaty są pod tym względem uniwersalne.

JAK WALCZYĆ Z GRZYBAMI I PLEŚNIAMI NA POWIERZCHNIACH DREWNIANYCH?

Pleśnie: porastają powierzchnię drewna i nie wrastają w jego głąb. By się ich pozbyć, wystarczy wyszorować deski lub słupy szczotka albo ścierką. Na koniec trzeba pomalować je preparatem grzybobójczym MYCOL.

Grzyby domowe: w przeciwieństwie do pleśni poważnie uszkadzają drewno i niszczą mury. Najpierw trzeba usunąć zniszczone przez grzyb fragmenty drewna (jeśli są). Niekiedy mogą to być całe deski, słupy albo legary. Najczęściej jednak ociosuje się wierzchnią zaatakowaną warstwę.
Drewno trzeba następnie pomalować preparatem MYCOL firmy ANSER.

Jest to znakomity środek o działaniu uniwersalnym stosowany do zwalczania pleśni grzybów i porostów na powierzchniach drewnianych, betonowych i murowanych. Jest preparatem bezbarwnym. Dlatego też po jego zastosowaniu możesz użyć preparatów do impregnacji drewna w dowolnych odcieniach. Powierzchnie skażone dobrze zwilżyć MYCOLEM za pomocą pędzla lub szczotki.

Po upływie 12 godzin lub drugiego dnia, martwe organizmy usuń za pomocą szczotki lub szpachelki. Po oczyszczeniu powierzchnię ponownie zwilż MYCOLEM i pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny.

Jeżeli wszystkie czynności wykonałeś prawidłowo, to masz 100% pewność, że powierzchnie są odkażone, a nasza firma udzieli Ci dwuletniej gwarancji.

UWAGA!

MYCOL to preparat bezpieczny w jego składzie znajduje się biocyt używany szeroko w przemyśle kosmetycznym jako konserwant w delikatnych kremach, szamponach itp.

Gdy pozbyłeś się pleśni lub grzybów, musisz pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni przed ponownym zagrzybieniem. Przed wyborem impregnatu do drewna zastanów się jaki preparat wybrać pod względem warunków jego zastosowania;

- czy powierzchnia impregnowana będzie narażona na warunki atmosferyczne,
- czy też potrzebny Ci preparat, którego użyjesz w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jeśli preparat ma być przeznaczony do zabezpieczenia konstrukcji drewnianych (np. więźby dachowe, konstrukcje domów, altany, pergole, parkany) wybierz preparat BOROCHRON firmy ANSER ponieważ:

- trwale łączy się z drewnem, przez co jest NIE WYMYWALNY przez opady atmosferyczne
- nie powoduje korozji stali (elementów stalowych łączących drewno)
- chroni przed owadami (szkodnikami drewna).
Właściwości tego preparatu zabezpieczą elementy nim pokryte przed rozwojem grzybów, bakterii i glonów.

BOROCHRON jest koncentratem dlatego też należy go rozcieńczyć wodą w stosunku 1l koncentratu na 9 litrów wody. Przed użyciem BOROCHRON, należy dokładnie wymieszać.
Preparat nanoś na drewno SUCHE, przez dwu lub trzykrotne malowanie pędzlem, metodą natryskową lub kąpieli (czas kąpieli minimum 20 minut). Preparat utrwala się w drewnie po 48 godzinach od naniesienia ostatniej warstwy, do tego momentu chroń drewno przed wypłukaniem z niego preparatu przez opady atmosferyczne.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy chcesz dokonać napraw w pomieszczeniach mieszkalnych. Preparat, którego użyjesz musi spełniać odpowiednie warunki. Przede wszystkim musi być w 100% bezpieczny dla Ciebie i Twoich bliskich, posiadać ATEST PZH, być niepalny, nietoksyczny, bez nieprzyjemnego zapachu i chronić przed działaniem i rozwojem grzybów, pleśni i owadów.

Wszystkie te warunki spełnia preparat do ochrony drewna DEIMOS firmy ANSER.
DEIMOS jest laureatem MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU WYNALAZCZEGO W DZIEDZINIE OCHRONY ŚRODOWISKA.

DEIMOS jest także najwyższej klasy środkiem zabezpieczającym przed zapaleniem się drewna i został zakwalifikowany do grupy materiałów NIEZAPALNYCH zgodnie z orzeczeniem wydanym przez CENTRUM NAUKOWO-BADAWCZE OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

METODA IMPREGNACJI I ZUŻYCIE

DEIMOS jest preparatem solnym, bezwonnym, rozpuszczalnym w wodzie w proporcjach 1-4(dla uzyskania silniejszego roztworu nawet w proporcjach 1-3 lub 1-2), nanosi się na SUCHE i CZYSTE, niepokryte wcześniej farbami drewno.

Roztwór nanoś za pomocą pędzla, wałka lub pistoletu tyle razy, by zużycie wynosiło 1l na 1 m2 powierzchni. Można też stosować metodę kąpieli drewna w roztworze DEIMOSU (czas kąpieli od 2 do 5 godzin).

UWAGA! W warunkach ekstremalnych tj. Gdy drewno poddawane impregnacji jest stare, wilgotne i już zaatakowane przez pleśń lub grzyby, a po zabezpieczeniu nadal będzie narażone na działanie czynników pleśnio-twórczych (ciepłe i wilgotne powietrze, brak przewiewu) przed zaimpregnowaniem powierzchni DEIMOSEM, najpierw zabezpiecz, zarażone elementy BOROCHRONEM! Postępując w taki sposób uzyskasz dodatkowe zabezpieczenie i pewność, że problem pleśni zniknie bezpowrotnie.

JAK WALCZYĆ Z GRZYBAMI NA POWIERZCHNIACH BETONOWYCH I MUROWANYCH?

Przede wszystkim należy dokładnie zbadać miejsce zaatakowane przez pleśń. Sprawdź czy nie ma jej pod tynkiem, jeżeli jest, to skuj tynk w miejscu występowania pleśni oraz w promieniu 0,5 m2 wokół tego obszaru. Pleśń usuwa się szpachelką lub twardą szczotką, następnie maluje się lub spryskuje preparatem grzybobójczym MYCOL firmy ANSER.

Gdy wniknie on całkowicie, można przystąpić do tynkowania. Jeśli grzyb w poszukiwaniu pożywienia przerósł mury, jego usunięcie jest bardziej skomplikowane. Trzeba skuć tynk i oczyścić zarażoną powierzchnię w identyczny sposób jak w wypadku pleśni. Szczególnie starannie należy usunąć grzybnię ze spoin między cegłami. Następnie w spoinach wywierć kilkucentymetrowe kanaliki i wlej do nich preparat grzybobójczy MYCOL firmy ANSER.

Gdy pleśń i grzyby nie wniknęły głęboko w strukturę muru i nie ma ich pod tynkiem sposób postępowania jest o wiele prostszy.

Wystarczy użyć ŚRODKA DO ZWALCZANIA MCHÓW i POROSTÓW firmy ANSER.

Preparat ten jest niezastąpiony do stosowania w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, gdzie występują skupiska grzybów, pleśni i porostów. Przy remontach i odnawianiu zastępuje pracochłonne skuwanie tynków. Możesz użyć go do zabezpieczenia dachówek, pomników, tarasów, basenów, itp.

SPOSÓB UŻYCIA PREPARATU:

- Powierzchnie oczyść szczotką lub szpachelką.Tak przygotowane podłoże pokryj preparatem przy pomocy pędzla lub wałka. Czynność tę powtórz dwukrotnie stosując zasadę "na mokro" tj. - następna warstwa przed wyschnięciem poprzedniej.

Po wyschnięciu preparatu zaimpregnuj ściany ŚRODKIEM DO OCHRONY PRZED WILGOCIĄ WEWNĄTRZ POMIESZCZEŃ lub ŚRODKIEM DO IMPREGNACJI FASAD na zewnątrz budynków. Dzięki zastosowaniu tych środków zabezpieczysz skutecznie i trwale ściany przed wilgocią i jej skutkami (pleśnie i porosty).

PAMIĘTAJ!

Jeżeli zdecydowałeś się na dokonanie napraw lub zabezpieczenie powierzchni na zewnątrz budynku, przed ustaleniem terminu prac sprawdź prognozę pogody na najbliższe dwa dni. Wszystkie preparaty grzybobójcze i impregnacyjne utrwalają się w strukturze materiału po ok. 48 godzinach. Dzięki swojej przezorności zapobiegniesz częściowemu wypłukaniu preparatu przez opady atmosferyczne, co pozwoli w optymalny sposób wykorzystać ich właściwości.
nadzieję,że zamieszczone przez nas informacje pomogą Państwu uporać się z problemem jakim nie wątpliwie jest wilgoć i jej skutki.

źródło i zdjęcia: Anser