Porady

Murowanie klinkieru metodą jednoetapową

06.08.2014

Elewacje klinkierowe to wyjątkowo eleganckie i trwałe rozwiązanie. Aby móc w pełni cieszyć się jego zaletami musimy wykazać się starannością i profesjonalizmem już na etapie planowania i wykonywania prac wykończeniowych. Podpowiadamy, jak przeprowadzić murowanie i fugowanie klinkieru w jednym cyklu roboczym, aby uzyskać estetyczny i trwały mur w świeżym, wolnym od przebarwień i wykwitów kolorze.

Ksztaltowanie_spoiny_za_pomoca_ksztaltki.jpgMetoda jednoetapowa polega na murowaniu i fugowaniu w jednym cyklu roboczym przy użyciu pigmentowanej zaprawy Sopro KMT. Zaprawę KMT należy wymieszać z odpowiednią ilością wody, zgodnie z opisem umieszczonym na opakowaniu, aż do uzyskania jednolitej, plastycznej konsystencji. Po upływie okresu dojrzewania, zaprawę należy wymieszać raz jeszcze. Pozwoli to na równomierne rozprowadzenie wysokiej jakości dodatków chemicznych zawartych w zaprawie. Materiał należy wymieszać mechanicznie, np. przy pomocy betoniarki.

Krok 1: Układamy zaprawę

Czyszczenie_muru_preparatem_Sopro_ZEA_703.jpgPierwszą warstwę pigmentowanej zaprawy Sopro KMT układa się na wybudowanym wcześniej i odpowiednio uszczelnionym fundamencie. Grubość pierwszej warstwy zaprawy może być różna i zależy od ewentualnych nierówności fundamentu, ale w przybliżeniu powinna wynosić ok. 12 mm. Następnie należy dobić cegły i ustawić je do właściwego położenia przy pomocy poziomicy. Odstępy między cegłami powinny wynosić ok. 1 cm.

Mur_pokryty_impregnatem_Sopro_FAD_712.jpgPrzy zastosowaniu tzw. metody „na wycisk”, na czoło cegły należy nałożyć odpowiednią ilość zaprawy tak, aby po dociśnięciu do ułożonej wcześniej cegły, uzyskać odpowiednią szerokość spoiny. Zaprawa Sopro KMT zapewnia bardzo wysoką stabilność, dzięki czemu w jednym cyklu możemy wykonać około 10 warstw cegieł. Nadmiar zaprawy, którą można zebrać przy użyciu kielni, powinien wystawać poza lico cegły. Daje to pewność wypełnienia wszystkich przestrzeni, co z kolei ma ogromny wpływ na przyszłą trwałość i estetykę muru.

W przypadku murów elewacyjnych należy zachować odpowiednią odległość cegieł od ściany nośnej, zapewniając miejsce na izolację termiczną oraz szczelinę wentylacyjną. Mocowanie ocieplenia wykonuje się przy użyciu specjalnych dystansów i łączników. W przypadku dużych powierzchni, należy dodatkowo zapewnić cyrkulację powietrza, montując w spoiny cegieł specjalne kratki wentylacyjne.

Krok 2: Formujemy spoiny

W sprzyjających warunkach atmosferycznych, po upływie około 1 godziny od zakończenia murowania, należy uformować spoinę. Można to zrobić na wiele sposobów, jednak najbardziej trwałą i zapewniającą szczelność muru metodą jest kształtowanie jej przy użyciu kształtki, np. fugówki lub kształtki z węża ogrodowego. Formowanie fugi na równi z licem cegły pozwoli osiągnąć najlepsze efekty. Takie wypełnienie i zagęszczenie spoin jest gwarantem trwałości i odporności muru na wystąpienie wykwitów i niszczący wpływ wód opadowych.

Krok 3: Oczyszczamy powierzchnię

Po wyschnięciu zaprawy, tj. po upływie ok. 5-6 godzin, należy wyczyścić powierzchnię muru z niezwiązanych części zaprawy, używając do tego celu suchego pędzla. Właściwości Sopro KMT powodują, że produkt ten jest bardzo prosty w formowaniu i nie brudzi cegły. Do wyczyszczenia muru z drobnych pozostałości zaprawy, po kilku dniach należy użyć preparatu Sopro ZEA 703 w rozcieńczeniu. Preparat nakłada się pędzlem lub szmatką, ale nie należy zwilżać nim spoin.

Krok 4: Impregnacja muru

Po upływie min. 7 dni od zakończenia murowania, zabezpieczony przez ten czas mur można dodatkowo uodpornić na zanieczyszczenia i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, stosując impregnat Sopro FAD 712. Jest to szczególnie wskazane dla cokołów budynków, murów ogrodzeniowych oraz innych miejsc narażonych na intensywne zabrudzenia. Należy pamiętać, że elewacja pozbawiona impregnacji szybko wchłania wodę wraz z ewentualnymi zabrudzeniami, co z czasem prowadzi do destrukcji muru i utraty estetycznego.

Impregnat do fasad Sopro FAD 712 to produkt gotowy do użycia, który nakładamy pędzlem na całą powierzchnię muru. Nasyca on nieznacznie barwę cegły, a swoją pełną skuteczność osiąga już po 12 godzinach. Impregnat nadaje się również do nanoszenia natryskowego.

Technologia murowania z całkowitym wypełnieniem spoin zapewnia swobodne spływanie wody po murze i szybkie wysychanie po ustaniu deszczu, zabezpieczając mur i spoiny przed niszczącym wpływem wody z opadów atmosferycznych. Zastosowanie produktów do klinkieru Sopro zmniejsza też podatność muru i spoin na zanieczyszczenia i wykwity i pozwala przez wiele lat cieszyć się trwałą i estetyczną elewacją.

źródło i zdjęcia: Sopro

Firma powiązana:

Sopro Polska

Telefon 22 335 23 00, 22 335 23 09
www.sopro.pl
biuro@sopro.pl

Sopro Polska