Porady

Poddasze z płyt gipsowo-włóknowych

04.08.2014

Marek Piotrowski, Techniczny Konsultant Sprzedaży, Fermacell systemy suchej zabudowy radzi: Płyty gipsowo-włóknowe (w skrócie nazywane g-w) to bardzo niezawodny i sprawdzony materiał, dlatego inwestorzy chętnie się na niego decydują. Produkty te należą do lekkich materiałów budowlanych i w budownictwie mieszkaniowym głównie wykonuje się z nich ścianki działowe oraz zabudowę poddasza.

Ich największymi zaletami są uniwersalne możliwości zabudowy oraz niskie koszty i wysoka wytrzymałość w porównaniu do innych rozwiązań budowlanych. Konstrukcje z płyt gipsowo-włóknowych fermacell to optymalne rozwiązanie dla klienta ostatecznego, który może praktycznie w dowolny sposób kształtować przestrzeń w swoim domu.

W ostatnim czasie w systemach suchej zabudowy fermacell pojawiło się sporo nowości produktowych. Najważniejszą z nich są płyty gipsowo-włóknowe z frezowaną krawędzią TB, które skracają radykalnie czas pracy. Ich profil tworzy lekko skośna powierzchnia oraz ścięcie na krawędzi płyty.

Dwie płyty z krawędzią TB łączy się ze sobą na styk. Mocowanie do konstrukcji wykonuje się za pomocą wkrętów samogwintujących i w typowych, dla płyt gipsowo-włóknowych, rozstawach osiowych. Połączenie "zbroimy" taśmą wzmacniającą do płyt TB, którą nakleja się na spoinę. Następnie stosujemy masę szpachlową - wciskając ją przez oka taśmy wzmacniającej do spoiny. W ten sposób frezowana krawędź płyty doskonale zapełni się masą szpachlową.

Płyty z krawędzią TB, ze względu na swoją uniwersalność, mogą znaleźć zastosowanie praktycznie w całym procesie budowlanym, przebiegającym wewnątrz budynku.

źródło i zdjęcie: Fermacell