Porady

W jakich pomieszczeniach jest wymagany montaż nawiewników, a w jakich nie jest zalecany i dlaczego?

18.07.2014

Piotr Ćwikilewicz Inżynier rozwoju produktu BREVIS radzi: Sprawy wymogów wentylacji pomieszczeń mieszkalnych reguluje między innymi Polska Norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Norma ta stanowi, że system wentylacji powinien zapewniać co najmniej doprowadzenie powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni z oknem zewnętrznym.

Wobec powszechnego stosowania okien o dużej szczelności w praktyce oznacza to, że w pomieszczeniach tych – o ile znajdują się one w budynkach z wentylacją grawitacyjną bądź mechaniczną wywiewną – należy instalować nawiewniki powietrza.

Świeże powietrze dostarczane jest przez nawiewniki do wewnątrz mieszkania, a następnie po „zużyciu” zostaje usuwane przez kratki wywiewne znajdujące się w łazienkach, kuchniach bądź pomieszczeniach bezokiennych.

Taki rozkład elementów systemu wentylacyjnego zapewnia dokładną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach oraz pozwala na zachowanie możliwie jak największego komfortu cieplnego. Nie zaleca się natomiast stosowania nawiewników w łazienkach. Wpadające przez nie zimne powietrze może powodować nieprzyjemne uczucie chłodu.

źródło i zdjęcie: BREVIS

Firma powiązana:

Brevis

Telefon 12 425 31 64, 12 623 80 11
www.brevis.com.pl
info@brevis.com.pl

Brevis