Porady

Dlaczego warto mieć zintegrowany system napędu do rolet?

21.07.2014

Rafał Andrzejczak Becker Antriebe radzi: Wielu użytkowników nowych domów wyposaża je w rolety zewnętrzne chcąc chronić się nie tylko przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, czy przed włamaniem, ale również ograniczyć nagrzewanie pomieszczeń w wyniku nasłonecznienia. W teorii wygląda to bardzo dobrze, rolety zewnętrzne czy markizy mogą bardzo skutecznie chronić dom przed przegrzewaniem.

W praktyce jednak, kiedy mamy chodzić od okna do okna i podnosić bądź opuszczać rolety w zależności od pogody na dworze, okazuje się, że je jedynie otwieramy rano i zamykamy wieczorem, i to też nie zawsze.

Rozwiązaniem może być wyposażenie przesłon w napędy elektryczne i odpowiednią automatykę. Sterowania oraz czujniki pogodowe wykonają za nas wtedy całą pracę i w odpowiednim momencie zadbają o to, żeby w pokoju nie było zbyt ciemno, a jednocześnie w przypadku gorącego, bezchmurnego, letniego dnia nie dopuszczą do przegrzania.

Odpowiednia centrala sterująca może nam dodatkowo umożliwić zdalny dostęp do osłon z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu – komputera, tabletu, telefonu. Przy wyposażeniu rolet w napędy B-Tronic mamy dodatkowo możliwość podglądu w nasze mieszkanie z informacją o aktualnym położeniu rolet.

Przy tego rodzaju systemie sterowania koniecznie należy zwrócić uwagę na zakup napędów dających nam możliwość rozpoznawania przeszkód. Łatwo sobie bowiem wyobrazić sytuację, kiedy na parapecie znajdzie się np. doniczka z kwiatkiem, a nasz system postanowi zamknąć roletę. W przypadku tradycyjnych napędów (bez rozpoznawania przeszkód) nie obędzie się wtedy bez wizyty serwisu. Z napędami elektronicznymi będziemy jednak w pełni chronieni.

źródło i zdjęcie: Becker Antriebe