Porady

Jak szybko i wygodnie ocieplić poddasze nieużytkowe?

14.07.2014

Brak izolacji termicznej stropów pomiędzy ogrzewanymi, a nieogrzewanymi pomieszczeniami może powodować straty ciepła sięgające nawet 20% wszystkich strat ciepła w budynku.

Padlap bez frezowaniaNajtańszym i najbardziej uniwersalnym sposobem, aby temu zapobiec, jest położenie termoizolacji na stropie. Dzięki temu można osiągnąć wysoką energooszczędność przegrody równie skuteczną jak w przypadku izolacji połaci dachu.

Najprostszym sposobem jest luźne ułożenie na stropie płyt styropianowych. W celu uniknięcia szczelin przechodzących na wylot przez całą warstwę, należy użyć płyt z połączeniami na zakładkę lub zastosować materiał z brzegami prostymi, ale ułożyć go w dwóch warstwach, z przesuniętymi stykami.

Tak ocieplony strych nie będzie jednak nadawał się do użytkowania nawet jako schowek. Jeśli więc chcemy poddasze w ten sposób wykorzystać, należy przynajmniej na części stropu ułożyć podłogę. Często montuje się ją z szerokich płyt paździerzowych, MDF lub ciężkich, drewnianych blatów. W każdym przypadku należy pamiętać, że tak wykonana powierzchnia nie jest odporna na wilgoć i nie nadaje się do kontaktu z wodą.

Co rusz, szczególnie w starych poddanych modernizacji budynkach, pojawia się trudność z dostarczeniem takiej podłogi na poddasze. Szczególnie wtedy, gdy jej elementy są bardzo duże lub szerokie i długie. W starych domach na strych często wchodzi się przez mały właz po drabinie lub ewentualnie składanych, bardzo wąskich schodach.

Poza tym droga przez dom na poddasze może prowadzić przez zawiłe korytarze lub zastawione sprzętem niewielkie gospodarcze pomieszczenia. To może spowodować lub wręcz uniemożliwić przeniesienie elementów podłogi na strych.

Padlap przekrójW takich przypadkach, rozwiązaniem są płyty styropianowe Austrotherm PADLAP. Składają się one z płyty styropianowej Austrotherm EPS 037 DACH/PODŁOGA o bokach prostych, na której górnej powierzchni zamocowano sześciomilimetrową płytę MDF.

Ich wymiar (1000x500 mm) sprawia, że cały układ termoizolacji z nawierzchnią jest łatwy w transporcie. Daje możliwość szybkiego przeniesienia na poddasze. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość przycinania wyrzynarką lub piłą, w celu dopasowania do powierzchni poddasza.

Montaż ułatwia przesunięcie względem siebie dwóch warstw z których złożona jest Austrotherm PADLAP. A całość przeprowadzanych prac z jej użyciem nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz dodatkowych wydatków na układanie podłogi.

Zalety płyt Austrotherm PADLAP:

  • skraca czas robót,
  • lekka i poręczna,
  • bardzo wytrzymała,
  • do stosowania w starych i nowych budynkach,
  • płyta wiórowa zapewnia stabilną obudowę izolacji,
  • realizacja nie wymaga wiedzy technicznej.


źródło i zdjęcie: Austrotherm