Porady

Jaki podgrzewacz wybrać: hydrauliczny czy elektroniczny?

14.07.2014

Zastosowanie podgrzewaczy przepływowych jest najbardziej oszczędnym sposobem podgrzewania wody. Urządzenia te załączają się i pobierają energię elektryczną tylko w momencie poboru ciepłej wody, którą uzyskuje się natychmiast po jej odkręceniu. Jedną z najważniejszych cech podgrzewaczy przepływowych jest to, że pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, nieograniczony pojemnością zbiornika. Nie każdy jednak wie, że są podgrzewacze bardziej i mniej oszczędne. Można mianowicie wybrać podgrzewacze z załączaniem hydraulicznym lub podgrzewacze sterowane elektronicznie.

Sterowanie hydrauliczne

Podgrzewacze z tzw. sterowaniem hydraulicznym, w zależności od ilości przepływającej wody, w sposób mechaniczny załączają 1 lub 2 stopień mocy. Jednocześnie posiadają przełącznik umożliwiający ustawienie pełnej mocy lub jej ograniczenie - tryb ekonomiczny. Taki sposób załączania powoduje, że w praktyce temperatura wody wypływającej z podgrzewacza zależy od ilości przepływającej wody - im więcej wody - tym niższa temperatura.

W ofercie firmy Kospel znajdują się dwa modele trójfazowych podgrzewaczy hydraulicznych:

- PPH2 hydraulic - podgrzewacz o prostej, niezawodnej konstrukcji i najlepszej cenie.

- KDH Luxus - podgrzewacz z miedzianymi grzałkami, o solidnej, sprawdzonej w ciągu 20-letniej produkcji konstrukcji.

Sterowanie elektroniczne

Podgrzewacze elektroniczne zapewniają zdecydowanie bardziej komfortową i oszczędną eksploatację. Układ sterowania umożliwia płynną regulację temperatury wody w zakresie
30 - 60oC.

Zastosowanie czujnika do pomiaru przepływu wody umożliwia załączanie już przy niewielkim przepływie 2,5 l/min, co jest szczególnie istotne w instalacjach, w których jest małe ciśnienie wody.

Podgrzewacze elektroniczne mają możliwość dogrzewania wody wstępnie podgrzanej, np. przy współpracy z zasobnikiem c.w.u. Temperatura wody na zasilaniu podgrzewacza może osiągać nawet do 70oC.

W podgrzewaczach elektronicznych znajduje się również przełącznik priorytetu pracy, który umożliwia współpracę z innymi urządzeniami dużej mocy (np. elektrycznym kotłem c.o.) na zasadzie priorytetu.

Podgrzewacze ze sterowaniem elektronicznym zapewniają bardziej oszczędną eksploatację. Na przykład przy korzystaniu z umywalki załączają się niewielką mocą już przy minimalnym przepływie wody. Moc podgrzewacza jest dokładnie dopasowana do ilości przepływającej wody, dzięki czemu zużycie energii może być nawet o 30% niższe niż w przypadku podgrzewacza hydraulicznego.

W ofercie firmy Kospel znajdują się cztery modele trójfazowych podgrzewaczy elektronicznych:

- PPE2 electronic LCD - podgrzewacz wyposażony w wyświetlacz LCD, umożliwiający zaprogramowanie 3 temperatur, blokadę przeciw poparzeniową, posiadający funkcję 3 moce w 1 podgrzewaczu,

- PPVE Focus electronic - pierwszy na rynku podgrzewacz z dotykowym panelem LCD,

- KDE Bonus electronic - podgrzewacz z miedzianymi grzałkami o solidnej, niezawodnej konstrukcji,

- EPP-36 Maximus - podgrzewacz dużej mocy.

Więcej szczegółów na stronie internetowej firmy - link tutaj.

źródło i zdjęcie: KOSPEL