Porady

Malowanie fasad - poradnik Jedynki®

08.07.2014

Malowanie elewacji jest dużym przedsięwzięciem. Dla trwałości i jakości powłoki, decydujące znaczenie ma zarówno użycie sprawdzonych, dobrej jakości produktów, jak i właściwe przeprowadzenie poszczególnych etapów prac. Zanim przystąpimy do malowania fasady, warto zapoznać się z kompleksowymi i profesjonalnymi poradami Jedynki®, które ułatwią osiągnięcie optymalnego efektu.

Potrzebne produkty - JedynkaPrzeprowadzenie prac usprawni wcześniejsze przygotowanie wszystkich potrzebnych produktów i akcesoriów, takich jak: farba elewacyjna - Jedynka® Fasadowa, wałek fasadowy z rączką (szerszy i węższy), pędzel malarski, kuweta malarska, przedłużacz do wałka, szpachelka, paca tynkarska, folia i taśma malarska, nóż, szmatka i mieszadło.

Zabezpieczenie powierzchni - JedynkaZanim przystąpimy do nakładania farby, powinniśmy dokładnie zabezpieczyć elementy ogrodzenia lub fasady, które nie będą malowane, by uchronić je przed ewentualnym zabrudzeniem. Możemy użyć do tego taśmy i folii malarskiej, pamiętając, by taśmę przyklejać na suchą powierzchnię i odklejać bezpośrednio po malowaniu. Dzięki temu unikniemy oderwania taśmy razem ze świeżą warstwą farby.

Odpylenie powierzchni -JedynkaPowierzchnie tynku należy dokładnie odpylić i w razie potrzeby odtłuścić przy użyciu odpowiedniego preparatu. W przypadku powierzchni wcześniej malowanych, konieczna jest także ocena przyczepności starej powłoki i usunięcie słabo spójnych elementów tynku. Ubytki uzupełniamy masą tynkarską, a następnie wyrównujemy poprzez przetarcie pacą tynkarską.

Gruntowanie - mały wałek - JedynkaKolejnym etapem jest zagruntowanie powierzchni. Przeznaczoną do gruntowania farbę rozcieńczamy wodą, dokładnie mieszamy i przelewamy do kuwety malarskiej. Gruntowanie rozpoczynamy od naroży, małych elementów lub trudno dostępnych powierzchni, używając małego wałka malarskiego. Do większych powierzchni należy użyć dużego wałka. Zwróćmy uwagę na długość włosia - w przypadku chropowatych powierzchni tynków zewnętrznych, najlepsze będą wałki o długości włosia 18 lub 22 mm. Aby unikać częstego mycia wałka, pomiędzy malowaniem kolejnych warstw, można przechowywać go w szczelnie zamkniętej torbie foliowej. Po dłuższych przerwach między nakładaniem warstw, wałek należy umyć i dobrze osuszyć przed ponownym użyciem.

Gruntowanie - duże powierzchnie - JedynkaPrzed nakładaniem kolejnych warstw, farbę  dokładnie mieszamy, a następnie przelewamy do kuwety malarskiej. Malowanie rozpoczynamy od naroży, małych elementów lub trudno dostępnych powierzchni (w tych przypadkach używamy małego wałka), a następnie przechodzimy do malowania większych powierzchni. Drugą warstwę aplikujemy po upływie co najmniej 4 godzin, powtarzając czynności wykonywane przy nakładaniu pierwszej warstwy. Po zakończeniu prac narzędzia dokładnie myjemy w wodzie i osuszamy.

Malowanie - mały wałek - JedynkaRodzina produktów JEDYNKA®  to szeroka gama artykułów do ochrony i dekoracji ścian, drewna i metalu. Farby, emalie i impregnaty JEDYNKA® dają możliwość wykonania remontu w dobrej jakości i przystępnej cenie. Historia marki rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy na rynku pojawiła się JEDYNKA® ŚNIEŻNOBIAŁA. Rosnąca popularność farby zaowocowała wprowadzeniem kolejnych produktów.

Malowanie II-ga warstwa - JedynkaLatem 2009 roku marka zyskała nowoczesne logo, a wszystkie produkty dostępne są w nowych, atrakcyjnych opakowaniach. Rodzina JEDYNKI® powiększyła się także o nowe artykuły. Aktualna oferta marki zawiera produkty: JEDYNKA® ŚNIEŻNOBIAŁA, JEDYNKA® PERFEKCYJNA BIEL, JEDYNKA® KOLOR, JEDYNKA® FASADOWA BIAŁA (baza), JEDYNKA® FASADOWA w 6 gotowych kolorach, JEDYNKA® EMAFTAL, JEDYNKA® DO DREWNA I METALU POŁYSK/MAT, JEDYNKA® ANTYKOROZYJNA, JEDYNKA® NEOKOR, JEDYNKA® IMPREGNAT DO DREWNA Z WOSKIEM, JEDYNKA® POKOST LNIANY, JEDYNKA® ROZCIEŃCZALNIK NISKOAROMATYCZNY DO WYROBÓW FTALOWYCH I ALKIDOWYCH, JEDYNKA® ROZCIEŃCZALNIK DO WYROBÓW STYRENOWANYCH I CHLOROKAUCZUKOWYCH.

źródło i zdjęcie: JEDYNKA®

Firma powiązana:

Tikkurila Polska S.A.

Telefon 801 88 99 65, 22 310 95 55
www.farbyjedynka.pl
tikkurilapolska@tikkurila.com

Tikkurila Polska S.A.