Porady

Dlaczego ważne jest dokładne rozłożenie rur do ogrzewania podłogowego?

08.07.2014

Adam Kot Menedżer Produktów Instalacje Wewnętrzne PIPELIFE radzi: Rozstaw rur do ogrzewania podłogowego jest jednym z kilku ważnych czynników wpływających na finalną temperaturę podłogi w ogrzewanym pomieszczeniu - a więc na odczuwane uczucie komfortu cieplnego.

W odróżnieniu od ogrzewania opartego o grzejniki w ogrzewaniu podłogowym już niewielkie, kilkustopniowe różnice temperatury płyty grzewczej mogą mieć duże znaczenie dla temperatury w pomieszczeniu. A właśnie takiej skali różnice można osiągnąć zmieniając rozstaw przewodów w płycie grzewczej. Rozstaw przewodów zwykle zawiera się w przedziale od 0,15 do 0,30 metra.

Należy mieć na uwadze, że odległość między przewodami w płycie nie jest jedynym, ważnym parametrem wpływającym na temperaturę w pomieszczeniu. Oprócz tego są to również
m.in.: temperatura wody zasilającej układ, grubość i współczynnik przewodzenia jastrychu w którym zainstalowane są rury, grubość i współczynnik przewodzenia warstwy wykończeniowej
podłogi.

Duża liczba parametrów mających wpływ na wynikową temperaturę w pomieszczeniu powoduje, że aby mieć pewność optymalnej ekonomicznie i technicznie pracy systemu, należy ogrzewanie podłogowe wykonać zgodnie z projektem uwzględniającym wszystkie oczekiwania i ograniczenia związanymi z konkretnym pomieszczeniem. Obecnie projektanci dysponują szeroką gamą narzędzi wspomagających projektowanie. Pozwalają one bez problemu projektować złożone układy ogrzewania zawierające zarówno grzejniki jak i ogrzewanie podłogowe.

źródło i zdjęcia: PIPELIFE

Firma powiązana:

Pipelife Polska

Telefon 58 774 88 88
www.pipelife.pl
zok@pipelife.com

Pipelife Polska