Porady

Panele podłogowe - kilka zasad dobrego wyboru

03.07.2014

Gdy odbieramy klucze do wymarzonego mieszkania lub po długich przygotowaniach rozpoczynamy upragniony remont, najczęściej w pierwszej kolejności myślimy o kolorze ścian, fakturze mebli czy wystroju kuchni. Tymczasem planowanie przestrzeni warto zacząć od podstawy, czyli od podłogi. Jak zatem wybrać dobre materiały podłogowe/panele podłogowe, by być zadowolonym?

Idealna podłoga powinna być ciekawa stylistycznie i pasować do naszej wizji wnętrza, a także mieć na tyle solidne wykonanie, by wytrzymać lata eksploatacji. Ponadto z pewnością docenimy  łatwość  utrzymania jej w czystości. Panowie dodatkowo zwrócą jeszcze uwagę na sposób i koszty montażu. To tylko tyle i aż tyle oczekiwań, jakie mamy w stosunku do dobrej jakości podłogi. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ceny, czasu i dostępności wybranego produktu w sprzedaży. Przed planującymi zakup stoi zatem trudne zadanie wyboru pomiędzy kilkunastoma parametrami paneli podłogowych.

Tętniący życiem pokój gościnny czy zaciszny gabinet?

Większość mieszkań czy domów posiada pokoje dzienne czy też salony, sypialnie, korytarze i przedpokoje, kuchnie, czyli różne pomieszczenia podzielone ze względu na ich funkcjonalność. Ten argument warto wziąć od uwagę podczas wyboru materiałów podłogowych. Dlaczego? Ponieważ podłoga w każdym w tych pomieszczeń na co dzień będzie narażona na innego rodzaju obciążenia.

W salonie, gdzie przyjmujemy gości i spędzamy dużą część wolnego czasu, z reguły posiadamy stół jadalny z krzesłami, które często są przesuwane po podłodze podczas siadania do posiłków. Tu panele podłogowe będą bardziej narażone na eksploatację. Zupełnie innego rodzaju eksploatacja czeka podłogę w sypialni, gdzie chociażby wchodzimy w lekkich butach, a nie szpilkach czy butach zimowych (a jeśli już, to tylko sporadycznie). Stąd przeznaczenie pomieszczenia jest kluczowym czynnikiem podczas wyboru paneli podłogowych, które mają różną grubość, klasę ścieralności i strukturę. Jednak to właśnie klasa ścieralności odpowiada za wytrzymałość podłogi.

W praktyce wyróżnia się sześć klas ścieralności. Najwyższe klasy (AC6), czyli najbardziej odporne na ścieranie panele, montowane są np. w centrach handlowych, gdzie każdego dnia bywają tysiące klientów odwiedzających sklepy i restauracje i to o różnych porach roku. Do domowej eksploatacji w salonie w zupełności wystarczy klasa AC4 lub AC5, Natomiast w zacisznym gabinecie do pracy lub wspomnianej sypialni wystarczy montaż paneli o klasie ścieralności AC3.

Ile słońca w całym wnętrzu?

Kolejny ważny element to światło. Kupując mieszkanie czy projektując dom zwracamy uwagę na układ okien w budynku. W naszym położeniu geograficznym, gdzie przez kilka miesięcy ilość światła dziennego jest ograniczona do kilku godzin dziennie, to ważne, by zadbać o właściwe naświetlenie wnętrz. Szczególnie pożądane są ustawienia południowe, południowo-zachodnie czy typu wschód-zachód, w których maksymalnie wykorzystujemy światło słoneczne (w odróżnienie np. od strony północnej). Tymczasem planując montaż podłogi rzadko bierzemy pod uwagę taki parametr jak nasłonecznienie urządzanych pomieszczeń.

Powierzchnie paneli podłogowych pokryta jest tzw. warstwą ochronną i warstwą dekoracyjną, które w połączeniu w świetle mogą dawać efekt matowy, półmatowy lub połysku. Dlatego jedną z podstawowych reguł doboru podłogi jest analiza ilości  dochodzącego do pokojów światła dziennego. Tam, gdzie nasłonecznienie w ciągu dnia jest stosunkowo niewielkie, lepiej wybrać panele w połysku, dodatkowo rozświetlające pomieszczenie. Z kolej w bardzo widnych wnętrzach doskonale sprawdzi się podłoga matowa, która wygląda bardziej naturalnie - wyjaśnia Aleksander Czaplicki, menedżer produktu firmy Kronopolu, największego polskiego producenta paneli podłogowych.

Światło w pomieszczeniu odgrywa gra jeszcze inną bardzo ważną rolę. W sklepie czy markecie, a także na zdjęciach produktów np. w Internecie lub katalogu, panele mogą wyglądać nieco inaczej niż po montażu w naszym salonie. Wszędzie tam, gdzie oglądamy panele przed zakupem, z reguły wykorzystuje się sztuczne światło, często inne niż te, którego używamy w domach. Musimy również pamiętać, że inne światło to także inny efekt kolorystyczny, a wydruk w katalogu, czy też obraz z monitora komputerowego nie zastąp nam dotyku i oceny optycznej podłogi, którą jesteśmy zainteresowani.

Klienci zakochani w Kronopol Aurum

Od dnia kiedy Kronopol zaprezentował nową markę  paneli podłogowych Aurum, stało się oczywiste, że podbije ona serca klientów na całym świecie. Aurum Floring to 5 wyjątkowych kolekcji, z których każda wyróżnia się synchroniczną strukturą oraz idealnym odwzorowaniem rysunku i koloru drewna. Nazwy kolekcji: Sound, Aroma, Vison, Sensual i Taste idealnie odzwierciedlają charakter i kwintesencję tej jakże zmysłowej i szlachetnej marki.

Za co kochają ją miliony zadowolonych klientów? 

Odpowiedzi jest wiele, jeśli ktoś z Waszego otoczenia posiada taką podłogę, poproście żeby podzielił się z Wami opinią na jej  temat. Dobra podłoga powinna łączyć w sobie trzy cechy: piękno, jakość i zadowolenie użytkowników. Jeśli szukacie podłogi, która sprawi, że Wasze wnętrze będzie wyjątkowe, Kronopol Aurum będzie wyborem idealnym.

źródło i zdjęcia:  Kronopol