Porady

Jak optymalnie zaplanować ogrodzenie domu, przy założeniu umiejscowienia działki w otwartym terenie?

26.06.2014

Grzegorz Mruk Menedżer Produktu Ogrodzenia „WIŚNIOWSKI”radzi: Wszystko co związane jest z otoczeniem domu wymaga odpowiedniego zaplanowania, bez względu na wymiar i usytuowanie posesji. Oczywiście dotyczy to również ogrodzenia, dzięki któremu zabezpieczając teren możemy jednocześnie stworzyć funkcjonalną przestrzeń.

Zazwyczaj, wybierając ogrodzenie w pierwszej kolejności kierujemy się aspektami wizualnymi, czyli wzorem wypełnienia elementów ogrodzenia. Tutaj możliwości są nieograniczone, ponieważ oferta wzorów na rynku jest ogromna. To zarówno proste nowoczesne wzory, jak również bardziej ozdobne z elementami metaloplastyki.

Natomiast o funkcjonalności ogrodzenia, a co za tym idzie przestrzeni wokół domu, decyduje rozmieszczenie elementów kontroli dostępu czyli bramy i furtki, które usytuowane względem bramy garażowej i drzwi wejściowych zapewnią wygodną komunikację, swobodne manewrowanie pojazdem przed wjazdem do garażu.

Typ bramy (przesuwna, dwuskrzydłowa) oraz jej odpowiednia szerokość mogą znacznie wpłynąć na ich funkcjonalność.

Najbardziej standardowe i jednocześnie optymalne szerokości to 1 m dla furtki oraz 4 m dla bramy. W przypadku wąskich działek, poleca się bramy dwuskrzydłowe. W trakcie otwierania nie wymagają one przestrzeni bocznych.

Pamiętajmy jednak, że potrzebują wystarczającej ilości wolnego miejsca na swobodne otwarcie skrzydeł. Kiedy garaż jest umiejscowiony bliżej linii ogrodzenia i podjazd jest krótki idealnym rozwiązaniem jest brama przesuwna. Jej samonośne skrzydło przesuwa się wzdłuż linii ogrodzenia.

Brama stanie się jeszcze bardziej komfortowa gdy wyposażymy ją w automatykę. Napędy są dobierane do typu bramy, jej masy i gabarytów. Bramy przesuwne mogą być wyposażone w napęd ukryty w słupku.

To po pierwsze zabezpieczenie samego napędu, ale również efekty wizualny. Warto inwestycje ogrodzeniową omówić z fachowcami którzy dysponują narzędziami do projektowania ogrodzenia. Jednym z nich jest np. AW Expert, program, dzięki któremu oprócz gotowego projektu otrzymujemy również wycenę ogrodzenia.

źródło i zdjęcia: WIŚNIOWSKI