Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak prawidłowo dobrać napęd do bramy przesuwnej?

Na początku należy sprawdzić czy brama, obsługiwana ręcznie, porusza się lekko bez zbędnych tarć, które mogą mieć duży wpływ na poprawność funkcjonowania automatyki. Główną z przyczyn zbyt dużych tarć może być: utrata osiowości wózków jezdnych, uszkodzenie wózków jezdnych (w przypadku wózków łożyskowanych - uszkodzenie łożysk), przerdzewiały lub uszkodzony profil jezdny, utrata równoległości bramy na całej swojej długości w stosunku do podłoża.

Jak prawidłowo dobrać napęd do bramy przesuwnej?
Beninca Napedy do bram wjazdowych i garażowych. Automatyka do użytku rezydencyjnego i przemysłowego. Szlabany, słupki automatyczne RISE
www.beninca.pl

Kolejną, nie mniej ważną informacją jest ilość użytkowników obsługujących daną bramę, ilość ta w dużym przybliżeniu pozwoli nam określić ilość cykli jaką brama wykona w ciągu dnia.Przy dużej ilości cykli sugeruje się stosowanie urządzeń z silnikiem 24 V, który z racji swojej konstrukcji i cech idealnie nadaje się do pracy intensywnej.

W przypadku bram przesuwnych ważną rolę odgrywa również jej długość. Im brama dłuższa tym dłuższy czas jednego cyklu a co za tym idzie szybsze nagrzewanie się siłownika co z kolei ma duży wpływ na jego żywotność. Dotyczy to głównie bram przemysłowych, do których, z racji długości, wagi i intensywności stosuje się urządzenia o dużej mocy na napięcie 400 V. Reasumując - aby napęd był optymalnie dobrany należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • stan techniczny bramy, wózków i profilu jezdnego,
  • wagę bramy,
  • długość bramy (światło wjazdu),
  • ilość użytkowników (ilość cykli).

Z szerokiej gamy dostępnych na ryku urządzeń do bram przesuwnych przy ich doborze szczególną uwagę należy zwrócić na siłę siłownika podawaną w [N] w stosunku do wagi do jakiej jest on przeznaczony.

źródło i zdjęcie: Beninca Polonia