Porady

Jak montujemy palnik peletowy?

30.06.2014

Palnik peletowy montujemy w drzwiczki kotła CO lub z boku kotła – w miejsce palnika retortowego.

Jednak w ponad 90% przypadków najkorzystniejszy jest montaż poniżej rusztu kotła, po prostu do popielnika. Poniżej przestawimy co wynika z tego rozwiązania.

Montaż palnika peletowego -  Eco-Palnik ZPD SkiepkoKocioł osiąga najwyższą sprawność, przekraczającą nawet 90%, ponieważ wykorzystujemy wtedy maksymalną powierzchnię kotła do wymiany ciepła. Ponadto przy takiej konstrukcji mamy możliwość palenia na ruszcie jak dotychczas paliwem stałym bez potrzeby demontażu palnika. Korzystamy także w pełni z automatyki i wentylatora podczas palenia na ruszcie, zmieniając jedynie opcję typu paliwa na sterowniku. Jak widać jest to rozwiązanie bardzo korzystne, wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami.

Wybieranie popiołu jest wtedy utrudnione, konieczna jest także izolacja popielnika jeśli płaszcz wodny nie schodzi poniżej rusztu. Jeśli konstrukcja kotła jest jedno-płaszczowa i się przegrzewa konieczna jest izolacja drzwiczek popielnika.

Montaż palnika peletowego -  Eco-Palnik ZPD SkiepkoNajkorzystniej jest tak zamontować palnik w drzwiczkach kotła, aby palnik otwierał się razem z drzwiczkami i nie wadził o konstrukcję kotła. Jeśli szerokość ramki drzwiczek przekracza 240 mm zwykle montaż odbywa się centralnie w polu drzwiczek, jednak jeśli zachodzi kolizja to można przesunąć oś palnika w kierunku zawiasów, co wydatnie zwiększa ilość miejsca potrzebnego do otwarcia palnika wraz w drzwiczkami.

Jednak jeśli i montaż asymetryczny nie pozwala na bezkonfliktowe otwieranie to proponujemy dołożenie dystansu  w postaci ramki lub rury cofającego palnik 50 - 100 mm, tak aby uniknąć zawadzania paleniska palnika o ramkę drzwiczek.

Sposób montażu uzgodni z Państwem nasz serwisant-montażysta, aby był on najbardziej optymalny.

źródło i zdjęcia: Eco-Palnik ZPD Skiepko

Firma powiązana:

Eco-Palnik ZPD Skiepko Wiesław Skiepko

Telefon +48 41 394 55 18, +48 604 503 547
www.eco-palnik.pl
biuro@eco-palnik.pl

Eco-Palnik ZPD Skiepko Wiesław Skiepko