Porady

ABC malowania ścian farbami Caparol

17.06.2014

Czym usunąć złuszczoną farbę? Czy podłoże pomalowane farbą przed renowacją należy gruntować? Na te oraz inne pytania dotyczące malowania ścian odpowiada Michał Paetz, Ekspert w kategorii farb.

1. Michał Paetz, Ekspert w kategorii farbCzy można mieszać ze sobą dwa różne kolory farb Caparol?
Można, pod warunkiem jednak, że mieszamy różne kolory tego samego produktu. Jednak w przypadku ręcznego doboru kolorów trudno jest zagwarantować ich powtarzalność podczas kolejnego mieszania przed malowaniem.

2. Czy można mieszać grunt z farbą?
Nie należy mieszać gruntu z farbą, gdyż można znacznie zmienić właściwości farby, a efekt końcowy może odbiegać od oczekiwanego. Farbę można rozcieńczyć wodą, zgodnie ze wskazówkami producenta znajdującymi się na opakowaniu.
 
3. Czy farby Caparol wymagają mieszania przed ich użyciem?
Tak. Przed rozpoczęciem malowania farbę Caparol należy dokładnie wymieszać używając mieszadła ręcznego lub mieszadła elektrycznego, wolnoobrotowego.
 
4. Jaki jest sposób na sprawdzenie przyczepności farby do podłoża?
Do sprawdzenia przyczepności farby do podłoża można wykorzystać metodę nacięć krzyżowych. W tym celu wykonujemy co 1- 2mm, osiem do dziesięciu nacięć pionowych i poziomych. Na powstałą siatkę nacięć naklejamy - mocno dociskając - taśmę malarską i odrywamy ją od ściany jednym gwałtownym ruchem. Jeżeli na ścianie zostanie więcej niż 60% farby wówczas uznaje się, że sprawdzana powłoka posiada odpowiednią przyczepność do podłoża. Przy mniejszej ilości farby pozostającej na ścianie koniecznym jest jej usunięcie w całości ze ściany.

5. Czym usunąć złuszczoną farbę?
Odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowym elementem prac remontowych. Dokładne usunięcie pozostałości zapewni długą żywotność kolejnej warstwy, jak również ułatwi aplikację. Złuszczoną farbę usuwamy za pomocą ostrej szpachelki, bądź drucianej szczotki. Wszelkie ubytki możemy wypełnić masą szpachlową. Po jej wyschnięciu należy zeszlifować powierzchnię i zagruntować odpowiednim preparatem. Farbę należy usunąć w całości również wtedy, gdy obecna powłoka farby jest zbyt gruba.

6. Jak przygotować tapety do malowania?
Aby przygotować tapetę do malowania, należy się upewnić czy posiada ona właściwości umożliwiające malowanie. Jeżeli tapeta jest w dobrym stanie, można przystąpić do malowania. Jeśli jest inaczej, tapetę powinno się w całości zerwać. Na rynku dostępne są preparaty ułatwiające tę czynność. W celu usunięcia tapety papierowej, konieczne będzie namoczenie jej ciepłą wodą z dodatkiem mydła.

7. Czy podłoże pomalowane farbą przed renowacją należy gruntować?
Aby uzyskać najlepszy efekt malowania, powierzchnia ścian musi być czysta, nośna i niepyląca. Musi też być równomiernie chłonna. Z tego względu powinniśmy gruntować nowe ściany. Obowiązkowo zaś te, które wykończono płytami kartonowo-gipsowymi, gładziami i tynkami gipsowymi. Inaczej może się okazać, że na ścianach powstaną plamy lub konieczne będzie nakładanie dodatkowej (trzeciej) warstwy.

Nie wszystkie powierzchnie należy gruntować przed malowaniem farbą nawierzchniową. Jeśli ściany były wcześniej malowane farbami, które nie wchłaniają wody, w większości wypadków nie należy ich malować gruntem, aby powierzchnia farby dotychczas znajdującej się  na ścianie się nie zeszkliła. Utrudniłoby to nałożenie pierwszej warstwy farby i zmniejszyło jej siłę krycia w żaden sposób nie poprawiając parametrów podłoża.

8. Jak zabezpieczyć narzędzia malarskie, jeśli chce się ich użyć w krótkim czasie ponownie?
Farby emulsyjne – po zakończeniu malowania, wałki, pędzle  należy dokładnie owinąć folią typu stretch. Można do tego wykorzystać woreczki foliowe. Farby rozpuszczalnikowe – w przypadku malowania farbami rozpuszczalnikowymi, nie musimy każdorazowo myć narzędzi. Wystarczy, że zanurzymy pędzel w szczelnym pojemniku z rozpuszczalnikiem. Przed ponownym użyciem należy tylko przetrzeć włosie ręcznikiem papierowym.

9. Jak oczyścić narzędzia malarskie?
Po zakończeniu prac malarskich należy zadbać o skrupulatne oczyszczenie narzędzi. Pozwoli to na wielokrotne ich użycie. Farby emulsyjne – nadmiar farby należy wytrzeć w gazetę, a narzędzie dokładnie wypłukać w wiaderku z ciepłą wodą z dodatkiem mydła. W przypadku pędzla, poleca się rozdzielić każde włosie, spłukać czystą wodą, a następnie związać je gumką tak, aby zachowało swój kształt. Farby rozpuszczalnikowe – do umycia narzędzi należy użyć rozpuszczalnika. Informacje dotyczące użycia rozpuszczalnika znajdziesz na każdej etykiecie na produkcie.

10. Co zrobić z pozostałą po malowaniu farbą?
Farby klasyfikowane są jako odpad komunalny czyli taki, który powstaje w gospodarstwach domowych. Ustawowym obowiązkiem każdej gminy jest organizacja odbierania odpadów komunalnych. W swoim urzędzie gminy otrzymasz dokument „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy”, który między innymi określa zasady selektywnego zbierania i odbierania pozostałych po malowaniu farb.

źródło: Michał Paetz, ekspert w kategorii farb CAPAROL