Porady

Udany remont, czyli jaką farbę wybrać radzi ekspert Caparol

17.06.2014

Właściwie dobrane farby do wnętrz podkreślą korzystne cechy pomieszczeń i ukrywają ich wady. Dobra farba do wnętrz powinna być trwała i dostosowana swoimi właściwościami do specyfiki pomieszczenia, w jakim ma być wykorzystana.

Farby o wysokim połysku łatwiej się czyści, gdyż przecieranie ich nie oznacza miejscowego polerowania powierzchni, którego efekt nieraz razi w przypadku farb matowych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb do wnętrz. Przed rozpoczęciem malowania warto poświęcić chwilę i zapoznać się z ofertą tak, aby wybrać najkorzystniej.

Farby o wysokim stopniu połysku są znakomitym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia. Błyszczące ściany ładnie rozpraszają światło, czyniąc wnętrza lepiej rozświetlonymi i przestronniejszymi.

  • Farby winylowe – nadają gładką powłokę i są odporne na zmywanie.
  • „„Farby akrylowe – tworzą powłokę odporną na czyszczenie.
  • „„Farby lateksowe – należą do farb akrylowych. Tworzą elastyczną, dobrze kryjącą powłokę, która pozwala oddychać ścianom. Są również bardzo odporne na szorowanie.

Farba pozwala uzyskać powłokę o estetycznym, jedwabistym połyskuFarba lateksowa o satynowym połysku odporna na szorowanie na mokro. Znakomicie sprawdza się do malowania powierzchni narażonych na duże obciążenia np. ściany korytarzy, klatek schodowych, a więc tam, gdzie powłoki muszą mieć wysoką odporność i być zdolne do wielokrotnego zmywania. Farba pozwala uzyskać powłokę o estetycznym, jedwabistym połysku.

źródło: Michał Paetz, ekspert w kategorii farb CAPAROL