Porady

Dlaczego ważne jest pozyskiwanie ciepła przez okna, a nie tylko ich wysokie parametry izolacyjne?

16.06.2014

Monika Kupska-Kupis Architekt VELUX Polska Sp. z o.o. radzi: Warto pamiętać, że światło słoneczne wpadające do wnętrza może nie tylko je oświetlać, ale także ogrzewać, o czym często zapominamy szczególnie zimą.

Miarą efektywności energetycznej okna jest jego bilans energetyczny, czyli różnica pomiędzy energią słoneczną, która dociera przez okno oraz ciepłem, które przez nie ucieka. Jest to wartość składającą się z kilku zmiennych inna dla każdego typu okna i wariantu szyby.

Jeżeli poziom zysku ciepła z energii słonecznej jest większy niż straty, bilans energetyczny okna będzie dodatni. Dlatego przy wyborze okna, należy wybierać takie modele, które mają dobre właściwości izolacyjne, ale mają także jak największą powierzchnię szyby i wysokim stopniu przepuszczają energię słoneczną.

Mogą to być okna w których konstrukcji stosuje się dodatkowe nowoczesne komponenty, jak na przykład polistyren lub drewno poddawane obróbce termicznej. Kupując standardowe okna
dachowe (a nie specjalistyczne dedykowane do domów pasywnych) najlepiej, aby współczynnik przenikania ciepła dla okna Uw był niższy lub równy 1,3 W/(m2K).

Dodatkowo możemy poprawić bilans energetyczny, gdy na nich zastosujemy rolety zewnętrzne lub inne akcesoria jak na przykład rolety podwójnie plisowane. Izolacyjność okna może wtedy poprawić się nawet o 1/3. Wybierzmy zatem modele, do których dostępna jest bogata gama dodatków.

Innym sposobem na poprawienie izolacyjności jest głębsze zamontowanie okien w dachu przy użyciu specjalnych materiałów izolacyjnych. Badania wewnętrzne VELUX potwierdziły, że głębszy o 4 cm montaż okien GGU 0067 VELUX Nowej Generacji z zestawem BDX poprawia ich izolacyjność o 10%. Najprawdopodobniej już wkrótce okna będą znakowane klasą energetyczną, jak pralka lub lodówka, to znacznie ułatwi konsumentom wybór okien o najlepszym bilansie energetycznym.

źródło i zdjęcie: VELUX

Firma powiązana:

VELUX Polska Sp. z o.o.

Telefon 22 33 77 000
www.velux.pl
kontakt@velux.pl

VELUX Polska Sp. z o.o.