Porady

Co tak naprawdę hałasuje w systemie wentylacji? podpowiada PRO-VENT!

10.07.2014

Aby ograniczyć hałas emitowany przez instalację wentylacyjną należy zacząć od dobrego i przemyślanego projektu, wykonując instalację o małych oporach przepływu. Wentylatory pracujące przy dużych sprężach emitują bowiem większy hałas, a dodatkowo pobierają więcej energii.

Hałas w systemach wentylacji generuje głównie rekuperator, a właściwie pracujące w nim wentylatory i spiętrzone powietrze. Należy więc unikać montowania rekuperatora jak i wyrzutni ściennej w pobliżu sypialni gdyż nocą nawet niewielki szum powietrza może powodować dyskomfort.

Dodatkowo żeby zminimalizować możliwość przenoszenia drgań na kanały czy konstrukcję budynku stosować należy elastyczne łączniki, podkłady czy podwiesia. Doskonale sprawdza się zastosowanie elastycznych  tłumików łączących centralę z instalacją.

Samą instalację najlepiej wykonać z kanałów wygłuszonych akustycznie, a średnicę tak dobierać, aby prędkość przepływu nie przekraczała 3-4m/s. Ograniczać należy też ciśnienie na anemostatach stosując np. dodatkowe przepustnice regulacyjne. Szczególnie istotne jest to zwłaszcza dla pierwszych anemostatów położonych najbliżej centrali.

Choć oczywiście temat jest dużo bardziej skomplikowany to zwrócenie uwagi już na te kilka prostych warunków pozwoli najczęściej znacznie ograniczyć hałas i cieszyć się … ciszą.

źrodlo i zdjęcie: PRO-VENT Systemy Wentylacyjne