Porady

Czy pompa ciepła może być zastosowana jako jedyne źródło ciepła w domu?

27.06.2014

Pompa ciepła jest co najmniej równie wartościowym źródłem ciepła jak: centralne ogrzewanie miejskie, kotłownia gazowa, olejowa lub dowolne inne rozwiązanie w tej dziedzinie.

Dla pompy ciepła źródłem zasilania jest energia elektryczna. Jej działanie nie wymaga założenia i podłączenia do instalacji gazowej lub zbiornika paliwa. W trakcie jej eksploatacji nie mamy do czynienia z produktami odpadowymi, wydalanymi przez instalację kominową naszego domu.

Na czym polegają różnice i jakie są podstawowe cechy pomp ciepła?

W przypadku powietrznej pompy ciepła, przez urządzenie przemieszcza się powietrze. Kanałem czerpnym jest zasysane powietrze atmosferyczne, a wyrzutowym wychodzi z urządzenia powietrze czyste, schłodzone  o kilka stopni. Gdy instalujemy gruntową pompę ciepła to żródłem ciepła dla niej jest  ziemia lub woda. Instalacja kolektora jest umiejscowiona w gruncie lub wodzie. Proces pozyskiwania ciepła odbywa się poza polem naszej obserwacji.

Podobnie, jak dla wszystkich innych urządzeń grzewczych, potrzebny jest prawidłowo wykonany bilans strat ciepła tak, by dobrać model o odpowiedniej mocy. Różnica dotyczy tu zwłaszcza tych pomp ciepła, dla których dolnym źródłem (żródłem pozyskiwanego ciepła) jest powietrze atmosferyczne. Sprawność pompy ciepła jest określana współczynnikiem COP (Coefficient of Performance), czyli stosunkiem uzyskanej mocy cieplnej pompyciepła - do ilości zużytej energii elektrycznej przez pompę. Współczynnik ten zmienia się w zależności od temperatury otoczenia.

Pompa ciepła produkuje więcej ciepła, gdy temperatura powietrza wynosi np: + 15ºC niż wtedy gdy jest to np: - 15ºC. Z tego względu, dobierając odpowiedni do bilansu cieplnego naszego domu model pompy ciepła, musimy przyjąć właściwe założenia. Średnia temperatura powietrza w Polsce waha od: + 5 do: + 7ºC (w różnych strefach klimatycznych kraju). Jeśli zainstalujemy gruntową pompę ciepła, możemy, z pewnym przybliżeniem, określić stałą temperaturę dolnego źródła na + 10ºC.

źródło i zdjęcia: Thermoval

Firma powiązana:

Thermoval Polska

Telefon 22 853 27 27, 22 853 70 66
www.thermoval.pl
handlowy@thermoval.pl

Thermoval Polska